Výrobci elektromobilů se bojí zvolení Trumpa. Chce omezit jejich výrobu

Přidat na Seznam.cz

Automobilový průmysl v USA oznámil investice do elektromobilů v hodnotě více než 100 miliard dolarů (cca 2,3 bilionu korun), které vytvoří více než 100 000 nových pracovních míst, píše CNN. Případné druhé prezidentství Donalda Trumpa by však mohlo tuto snahu zmařit.

Bývalý prezident Donald Trump vystoupil na středečním shromáždění v Detroitu a zkritizoval politiku Bidenovy administrativy v oblasti výroby elektroaut, informoval server CBS. Podle Trumpa jsou
elektromobily příliš drahé a zabíjejí tradiční americký automobilový průmysl.
Nehledě na jeho názor, spotřebitelé je však stále více požadují kvůli jejich klesajícím nákladům, širší nabídce vozidel a záplavě vládních a výrobních investic.

Zavádění elektromobilů v USA je pomalé – v posledním čtvrtletí tvořily pouze 7,2 % trhu, zatímco ve stejném období před rokem to bylo 5,7 %. Samotná poptávka pravděpodobně nestačí k tomu, aby ospravedlnila masivní investice výrobců automobilů do technologie elektroaut. Proto výrobci automobilů spoléhají na znovuzvolení Joe Bidena. Agentura pro ochranu životního prostředí usiluje o to, aby do roku 2032 tvořily elektromobily až dvě třetiny nových automobilů prodávaných v USA.

A přestože Trump elektromobily odsuzuje, mnozí jeho spolustraníci je podporují. Více než polovina nových projektů v oblasti čisté energie se nachází v okresech, kde vládnou republikáni. Například v Georgii, kde sídlí automobilky Hyundai a Kia, se republikánský guvernér státu Brian Kemp zavázal, že z ní udělá „hlavní město elektrické mobility“ v zemi. Továrny na baterie amerických i zahraničních výrobců automobilů, jako jsou Nissan a Mercedes-Benz, se kromě Georgie staví i v Jižní Karolíně a Alabamě.

I když je bývalý prezident ve svých postojích radikální, jako úspěšný businessman si dobře uvědomuje přínos elekromobility pro zaměstnanost. A s minulým volebním sloganem „Udělejme USA opět silnými“ jistě nebude chtít přepustit trh zahraničním výrobcům.

Zdroj: CNN, CBS News