Vláda nechává podnikatele ve tmě: Neví, jak to bude s cenami energií a kvůli tomu přichází o pomoc státu

Přidat na Seznam.cz

Vláda se zavázala, že poskytne státní podporu podnikatelům zasaženým energetickou krizí. Podnikatelé a firmy, kteří by tuto pomoc mohli využít, však nedostali dost informací, uvedl server BusinessInfo.cz.

Hospodářská komora provedla šetření mezi členskými firmami a odhalila, že více než 37 procent podnikatelů vládní opatření nevyužívá, nebo je neplánuje využít. O pomoc buď nestojí, nebo – a to se týká až poloviny podnikatelů – jsou špatně informovaní. Myslí si totiž, že se jich podpora netýká.

To je ale chyba. Vládní výhody se týkají všech malých a středních podniků, například zastropování cen energií. Úplně všichni podnikatelé mají už nějaký čas nárok na odpuštění poplatku na obnovitelné zdroje energie.

Strach o budoucnost

Z výzkumu Hospodářské komory také vyšlo najevo, že sedm z deseti podnikatelů očekává nepříznivý vývoj svého podnikání. V září tento vývoj předpokládaly pouze dvě pětiny podnikatelů.

Navzdory tomu se většina z nich (58 procent) nechystá propouštět žádné zaměstnance. Mnoho z nich dokonce uvažuje, že své řady posílí

Zdroje: BusinessInfo.cz, kurzy.cz, Hospodářská komora ČR