Vítkovice Heavy Machinery si převzal nový majitel. Ocelový klenot získal za 1,2 miliardy korun

Přidat na Seznam.cz

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM), včetně jejího majetku, tedy výrobních hal, vybavení a padesáti hektarů pozemků v Ostravě, přebírá  nový majitel. Ve vícekolovém výběrovém řízení zakončeném aukcí ji získala společnost SKATLOP a.s. Konečná cena se vyšplhala nad 1,2 miliardy korun.

Společnost VHM poslal loni v létě soud do konkurzu a věřitelský výbor pověřil jejím prodejem brněnskou dražební společnost. Do výběrového řízení o prodej společnosti se přihlásilo osm subjektů, z nichž pět postoupilo do závěrečné aukce. Vícekolový způsob prodeje se ukázal jako velmi efektivní. Účastníci byli nuceni v prvním kole nabídnout maximální cenu, aby měli šanci dostat se až k finální aukci, do které postoupilo pět nejlepších nabídek z prvního kola. I díky tomu se podařilo dosáhnout prodejní cenu převyšující 1,2 miliardy korun, což je téměř rovno odhadované hodnotě areálu stanovené nezávislým znalcem.

VHM se dostala v loňském roce do insolvence a pohledávky 175 přihlášených věřitelů dosahují asi 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 % hodnoty pohledávek, což je v českém prostředí nebývalý úspěch. Potvrzuje to i insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. „Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat,“ uvedl.

Insolvenci předcházelo dlouholeté podfinancování firmy.

Společnost VHM má tradici sahající až do roku 1828. V posledních letech dodávala díly pro jadernou, vodní a větrnou energetiku, dále do těžebního či lodního průmyslu. Do konkurzu se dostala z důvodu insolvence. Tu způsobilo dlouholeté podfinancování firmy i situace na evropském a světovém trhu, kde evropský těžký průmysl čelí na jedné straně levné asijské konkurenci, na druhé straně přísné evropské regulaci. Doslova zmrazení obchodování na některých trzích přinesla koronavirová pandemie.

Areál, který byl předmětem prodeje, má dohromady rozlohu více než 50 hektarů (přibližně 77 fotbalových hřišť).