Více než 95 % NFT nemá žádnou hodnotu. Z trhu se vypařily miliardy dolarů

Přidat na Seznam.cz

Během nedávného boomu kryptoměn přilákal trh s NFT mnoho zákazníků. Většina z nich se nechala nachytat na flašku a za obrovské peníze si pořídila sběratelské předměty, které nyní nelze prodat. Jak upozorňují analytici, až 95 % všech sběratelských předmětů je v současnosti bezcenných.

Trh s NFT je na dně přinejmenším od loňského roku, kdy zájem o žetony klesl na minimum, píše portál The Register a Yahoo. Problém nyní mají lidé, kteří do „placených obrázků“ investovali často opravdu velké částky, protože jejich investice nemají žádnou hodnotu. Jak upozorňuje zpráva sestavená společností dappGambl, až 95 % všech sbírek má nulovou tržní kapitalizaci. Bezcenné tokeny drží až 23 milionů investorů, kteří často přišli o miliony dolarů.

Méně než 1 procento kolekcí v současnosti stojí více než 6 000 dolarů a většina těch, které ještě mají nějakou hodnotu, stojí mezi 5 a 100 dolary. Analytici však upozorňují, že tyto částky jsou pouhým zbožným přáním prodejců, protože po NFT v současné době není poptávka. To je zajímavá poznámka, když si vzpomeneme, že v roce 2021 činil objem obchodů s těmito aktivy až 17 miliard dolarů (cca 389 miliard korun) a následně se fanoušci kryptoměn shromáždili na gigantický úspěch.

Další zajímavou skutečností je, že bylo identifikováno téměř 200 000 kolekcí NFT bez vlastníků nebo tržních podílů. Produkce těchto nechtěných „obrazů“ kýmkoli způsobila uhlíkovou stopu odpovídající roční produkci 2048 domů.

Zdroj: The Register, Yahoo