Větší částky peněz není dobré odkládat doma, podvodníci s tím počítají. Jak pomoci prarodičům?

Přidat na Seznam.cz

Starší lidé mají tendenci odkládat si větší částky peněz doma. Podvodníci s touto možností počítají.

V bankách sledují případy, kdy jsou důchodci okradeni přímo ve svém domě či bytě, aniž bylo použito násilí. Odkládat si větší částky peněz doma není rozumné. Nejvýhodnější je vybrat si vhodný osobní účet, případně spořicí účet, nebo vhodné investiční spoření. Peníze jsou tak v bezpečí.

Pokud jsou rodiče či prarodiče aktivní a nakupují přes internet, je důležité upozornit je, jak se vyhnout nebezpečným podvodným a zavádějícím stránkám. Často jde o nabídky, které jsou až příliš výhodné, a proto jsou obzvláště lákavé. Takové stránky buď mámí dopředu peníze, ale nepošlou žádné zboží, nebo ho pošlou poškozené či ve špatném stavu. Před takovou koupí by si měli předem ověřit, zda nejde o podvodnou stránku, nebo se poradit se zkušenějším členům rodiny a vyhnout se tak zklamání a ztrátě peněz. Ideální je objednávat z ověřených stránek, respektive na základě doporučení.

Další kategorií jsou podomní prodejci. Ti jsou zvyklí vyvíjet nátlak právě na starší lidi, protože vědí, že mají peníze a spíše podlehnou tlaku. Pokud bývají vaši rodiče či prarodiče sami, promluvte si s nimi o tom, že si mají koupi promyslet a vyžádat si telefonní číslo na prodejce. Pokud jsou i na druhý den a po případných konzultacích s rodinou přesvědčeni o tom, že daný produkt či službu potřebují, mají sami zavolat prodejci. Stejně tak je poučte, že jim zákon umožňuje odstoupit od smlouvy, obvykle do sedmi dnů, a to písemnou formou.

Rovněž je třeba dávat si pozor na podvodné telefonáty, e-maily a zprávy. Phishing je způsob, jak podvodníci získávají citlivé informace v prostředí internetu. Velmi často oslovují své oběti prostřednictvím SMS nebo e-mailem, jejichž znění je stále sofistikovanější a často označené logem známé firmy, přičemž působí velmi důvěryhodně. Vysvětlete svým starším příbuzným, podle čeho je poznat a co udělat v případě, že se dali nachytat.

Pár dobrý rad prarodičům určitě vašim pomůže. Starší lidé jsou často až moc důvěřiví a spolupracující. Pravidelné připomínání a opakování není na škodu.