Válka na Ukrajině zhatila ruský megaprojekt za zkapalňování zemního plynu
Ruský plán na rozšíření výroby a exportu zkapalněného zemního plynu (LNG) má teď vážné potíže, neboť zahraniční investoři z Francie, Japonska a Číny se rozhodli stáhnout z megaprojektu Arctic LNG-2, píše server Offshore Energy.
Tento projekt měl původně ročně produkovat téměř 20 milionů tun LNG, ale nyní se zdá, že tato ambiciózní snaha je na pokraji kolapsu. Původní ruský záměr byl poměrně jasný – chtěli kompenzovat ztrátu z potrubního dodávkového trhu plynu do Evropské unie tím, že by se stali významnými hráči na trhu s LNG.
Cíl jasný – posílit význam LNG
V současné době Rusové ovládají pouze zhruba 8 procent trhu s LNG a jejich cílem do roku 2030 bylo zvýšit tento podíl na 20 procent. Toto by mělo být dosaženo zejména otevřením nových ložisek v oblasti Jamalo-Něnecké autonomní oblasti na severozápadě Sibiře.
Zatímco společnost Gazprom se zaměřuje na potrubní trasy, společnost Novatek se stala hlavním hráčem v oblasti vývozu LNG, píše server Jamestown.
Složení budoucích odběratelů plynu by se dalo odhadovat na základě složení investorů, kteří se původně zapojili do projektu Arctic LNG-2. Francouzská společnost TotalEnergies měla 10procentní podíl, japonská společnost Mitsui a čínské těžařské společnosti CNOOC a China National Petroleum Corp. (CNPC) držely také každá 10procentní podíl. Všechny tyto společnosti nyní oznámily zrušení své účasti v financování projektu a kontraktů na odběr plynu, a to s ohledem na „zásah vyšší moci“ – tedy mezinárodní sankce vůči Rusku.
Velmi ambiciózní projekt
Projekt Arctic LNG-2 byl původně ambiciózním podnikem, který plánoval tři jednotky pro zkapalňování zemního plynu s celkovou kapacitou 19,6 milionu tun LNG ročně (27 miliard m3 v plynném stavu). První jednotka s kapacitou 6,6 milionu tun byla téměř dokončena. Deník Kommersant upozornil na to, že Novateku hrozí bankrot po ztrátě těchto dlouhodobých odběratelů, neboť je zatížen dluhem ve výši 9,5 miliardy eur a bez zajištěného odběru plynu bude těžko schopen tento dluh splatit.
Naopak, nedaleký přístav Jamal LNG, který byl uveden do provozu v prosinci 2017, zůstává nadále v provozu. Tento přístav vlastní společnost Novatek společně s TotalEnergies (s podílem 20 %) a CNPC (s podílem 20 %) a produkuje až 16,5 milionu tun LNG ročně. Většina plynu z tohoto přístavu směřuje na evropský trh, zejména do Španělska, Francie a Belgie. I když se občas objevují spekulace o možném omezení dovozu ruského LNG do Evropské unie, zatím k tomu nedošlo.
Zdroj: Jamestown, Offshore Energy