V zimě nás oblékání svetrů doma nečeká. Zásobníky s plynem jsou plné

Přidat na Seznam.cz

Na konci letošního července dosáhly zásobníky na území České republiky kapacity 3 115 milionů metrů krychlových zemního plynu, což představuje zhruba 90% jejich naplnění. Tato úroveň je rekordní a zároveň splňuje předem stanovenou povinnost Evropského parlamentu a Rady EU, která nařídila členským státům naplnit zásobníky plynu minimálně na 90 % do 1. listopadu 2023, informuje deník Businessinfo.cz.

Ministr průmyslu a obchodu, Jozef Síkela, vyjádřil spokojenost s aktuálním stavem zásob a zdůraznil, že díky rekordním zásobám je Česko připraveno na nadcházející zimní období. Podařilo se to díky zajištění alternativních dodávek plynu, zejména prostřednictvím LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu, a také díky odpovědnému přístupu ke spotřebě plynu.

V prvním pololetí roku 2023 Česko neimportovalo žádný plyn z Ruska. Dodávky zahrnovaly především zkapalněné LNG z Belgie (27,1 %) a Holandska (21,9 %), přičemž největší podíl na dodávkách do Německa zajišťoval plyn z Norska (přes 49 %).

Česká republika již potřetí předčasně splnila evropský cíl naplnění zásobníků plynu před začátkem zimních období. Dosáhla 80% naplněnosti 4. srpna 2022, 90% naplněnosti k 9. říjnu 2022 a letos již ke konci července. Tato devadesátiprocentní úroveň je v historii Česka unikátní.

Ministr Síkela zdůrazňuje, že úspěch nespočívá pouze v dosažení evropského cíle, ale také v úsporném přístupu k energetickým zdrojům, což posiluje energetickou bezpečnost země. Ministerstvo průmyslu a obchodu nabízí občanům poradenskou síť a vládní pomoc v souvislosti s vysokými cenami energií a úsporami, kterou lze kontaktovat na lince 1212 nebo na webu www.energiezamene.cz. Energetičtí konzultanti pod značkou Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) pomáhají s úsporami zdarma.

Zdroj: businessinfo.cz