V lednu přibylo 1 605 firem, nejvíce za tři roky. Zaniklých firem ubývá

Přidat na Seznam.cz

V lednu tohoto roku bylo v České republice zaregistrováno 2 812 nových obchodních společností, zatímco 1 207 jich svou činnost ukončilo. Tento měsíc se tak stal svědkem netto přírůstku 1 605 společností, což představuje nejvyšší hodnotu od dubna 2021. Přestože počet nově založených firem zůstává na úrovni předchozího roku, počet těch, které zanikly, se meziročně snížil o téměř třetinu, píše portál BusinessInfo.cz.

Tato informace pochází ze studie provedené společností CRIF – Czech Credit Bureau, která čerpala data z webu informaceofirmach.cz. České podnikatelské klima se po dvou významných krizích od roku 2020 ukazuje jako odolné, s neměnným zájmem o zakládání nových podniků. Leden tradičně patří mezi měsíce s nejvyšším počtem registrací nových firem.

Podle Věry Kameníčkové, analytičky z CRIF, za každých deset ukončených činností v lednu připadá 23 nově založených firem, což je značný nárůst oproti loňskému poměru 10:17. Celkově bylo za poslední rok v zemi založeno 28 972 společností, z nichž polovina má sídlo v Praze, a výrazný podíl také v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

V některých regionech došlo k poklesu počtu nových společností, zatímco v Zlínském a Jihočeském kraji byl zaznamenán nárůst. Zajímavé je, že ve srovnání s předchozím rokem vzrostl počet zaniklých firem o 7 %, s nejvyšším počtem v Praze a dalších krajských městech.

Navzdory tomuto nárůstu v zanikání firem celkový počet obchodních společností v republice stále roste, což ukazuje na přetrvávající dynamiku a odolnost českého podnikatelského prostředí. Zvláště v odvětví zdravotnictví a sociální péče byl zaznamenán výrazný nárůst nových společností, což kontrastuje s mírným poklesem v obchodu a těžbě.

Zdroj: BusinessInfo.cz.