V Česku začala mezinárodní agrovýstava Země živitelka

Přidat na Seznam.cz

Česko čekají méně klidné roky, než na jaké byli lidé zvyklí. Řekl to dnes premiér Petr Fiala na zahájení mezinárodní výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích.

Česko čekají méně klidné roky, než na jaké byli lidé zvyklí. Řekl to dnes premiér Petr Fiala na zahájení mezinárodní výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích, informuje ČT24.

„Období jistoty a stability na nějakou dobu skončilo. Musíme se připravit na výkyvy, ať už cen, mezinárodní situace, počasí,“ uvedl Fiala. Připomněl, že na odvětví zemědělství ovlivňuje aktuální situace na Ukrajině, jejímž důsledkem je i zvyšování cen.

Hlavním tématem aktuálního ročníku je budoucnost Česka. V souvislosti s tím český premiér zdůraznil, že je nutné napravit chybné kroky vlád z druhé poloviny 20. století, které měly negativní vliv na zemi.

Představitelé české vlády mluvili o otázce potravinové soběstačnosti. „Máme mnoho komodit, kde jsme soběstační nebo máme nadprodukci. Ale máme také některé komodity, kterých máme méně a dovážíme je z jiných států EU,“ řekl český ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Úplná potravinová soběstačnost je v českých podmínkách podle předsedy vlády nereálná. „Zákazník není připraven zaplatit ceny, které by přinesla,“ míní Fiala. Mezinárodní spolupráce a obchod podle něj zajišťuje nižší ceny a větší výběr. Česká vláda ale klade důraz na potravinovou bezpečnost, dodal premiér.

Otevření akce se zúčastnil i český prezident Miloš Zeman. V projevu hovořil o energetické krizi a promluvil se za zastropování cen na celoevropské nebo národní úrovni, psal deník TN.

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je největší akcí svého druhu v České republice, zúčastní se jí více než 600 vystavovatelů. Areál výstaviště v Českých Budějovicích se rozprostírá na ploše 25 hektarů, výstavní plocha pavilonů je 6000 čtverečních metrů. Organizátoři očekávají účast jako před obdobím covidu, tedy více než 100.000 návštěvníků.

Zdroj: ČT24, TN