V Česku je první bankomat na zlato

Přidat na Seznam.cz

Před jedenácti lety hotel Emirates Palace v Abú Dhabí nainstaloval první bankomat fyzického zlata na světě. V centru Prahy uveden do provozu první bankomat se zlatem v České republice, ke kterému mají v blízké budoucnosti přibýt další.

Bankomat byl nainstalován u hlavního vchodu, vedle ostatních bankomatů, do jednoho z hlavních nákupních center v centru města (nové nákupní centrum Smíchov). Stroj nabízí tři možnosti, 1-gramovou cihličku, 10-gramovou cihličku od Argor Heraeus a trojskou unci.

Zařízení přijímá pouze hotovost, eura nebo české koruny a nevyžaduje od vás, abyste nákup zaregistrovali pomocí ID nebo telefonního čísla. Pro anonymní nákup je zaveden limit, 250 000 Kč nebo 10 000 eur. Podobné jako je tomu v USA (10 000 dolarů).

Ceny jsou  konkurenceschopné vůči 10 gramové zlatým cihličkám v jiných významných pražských obchodech (10 gramů za 14 300 Kč nebo 563 eur), což je o 9% levnější za podobnou 10 gramovou zlatou cihličku nabízenou hlavními pražskými obchody se zlatem (14 300 Kč za 10 gramů v bankomatu oproti 15 600 Kč v místním obchodě).

Nákup je rychlý a jednoduchý, stačí si vybrat z nabídky, vložit bankovky a kliknout na nákup. O několik sekund se objeví fyzická zlatá cihlička.