V Česku a Maďarsku je rekordní inflace

Přidat na Seznam.cz

Statistické úřady České republiky a Maďarska oznámily průměrný růst cen ve svých zemích v září. V těchto dvou zemích jsou na tom obyvatelé nejhůře.

Inflace v České republice dosáhla v září meziročně až 18 %, zatímco o měsíc dříve to bylo 17,2 %. V Maďarsku dosáhla 20,1 procenta oproti 15,6 procenta v srpnu.

Tak vysoký nárůst cen nebyl v Maďarsku zaznamenán od roku 1998, píše deník Index. V případě České republiky je to ještě dále – od roku 1993.

V obou případech jsou údaje mnohem horší, než se očekávalo. Pro Českou republiku analytici předpovídali hodnotu na úrovni předchozího měsíce, tj. 17,2 % meziročně, zatímco v případě Maďarska byl odhad 19,4 %.

Plyn dokončí destrukci
Zatímco například Poláci se v poslední době potýkali s cenami uhlí, Českou republiku v září zasáhly zejména ceny zemního plynu. Oproti srpnu vzrostly ceny zemního plynu pro domácnosti o 15,2 % a meziročně o 85,9 %, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Tuhá paliva (především uhlí) meziměsíčně vzrostla o 6,9 % a meziročně o 55,8 %. Jak je vidět, nájezdy Poláků na české odběratele uhlí přinesly výsledky.

Zdroj: ČSÚ, Index