Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Přidat na Seznam.cz

Od března tohoto roku zaujímá Jakub Pončík funkci ředitele pro výzkum a vývoj ve společnosti Tatra Trucks. Jakub, který je spojen s touto renomovanou českou automobilkou od roku 2016, přebírá tuto roli po Radomíru Smolkovi. Smolka se nyní věnuje strategickému rozhodování jako člen představenstva odpovědný za vývojové projekty. Ve svých 30 letech se Pončík stává nejmladším ředitelem výzkumu a vývoje v historii firmy Tatra.

Jakub Pončík, do nedávna vedoucí vývoje hnacího traktu, nyní přešel do vedoucí role celého oddělení výzkumu a vývoje. „Jakub je ukázkou našeho závazku poskytovat příležitosti pro kariérní růst mladým talentům a zároveň jim nabízet podporu ve formě rozvoje jejich dovedností,“ komentoval jeho jmenování Lukáš Andrýsek, generální ředitel a předseda představenstva.

Radomír Smolka, který předtím tuto pozici zastával, si udržuje svůj vliv na výzkum a vývoj, nyní však s rozšířeným působením na produktový marketing díky svým rozsáhlým zkušenostem v oboru. Petr Buršík, výkonný ředitel a místopředseda představenstva, vysvětlil, že Smolka se bude dále věnovat strategickému plánování a dlouhodobým rozvojovým projektům.

Jakub Pončík byl poprvé představen možnosti působení v Tatře Radomírem Smolkou během studií na VUT v Brně v roce 2016. Po úspěšném pohovoru a praxi získal v roce 2017 stálé zaměstnání v Tatře, kde nejprve pracoval na konstrukci hnacího traktu, později se specializoval na kardany a přídavné převody. V roce 2020 byl jmenován vedoucím vývojové konstrukce hnacího traktu a tento post zastával až do svého nedávného povýšení.

„Jakub při svém působení pracoval na mnoha projektech, včetně prototypu Tatra Force e-Drive FCEV a speciálních projektů pro belgickou armádu,“ uvedl Radomír Smolka. Pončík také pomáhal s rozvojem nové pobočky konstrukční kanceláře v Brně specializované na převodovky a motory.

Historie automobilů se stala Pončíkovou vášní již od dětství, kdy mu jeho otec představil svět historických vozidel. Ačkoliv je nyní jeho pracovní zaneprázdněnost větší, stále se věnuje renovaci historických vozidel, když mu to čas dovolí.

Do budoucna Pončík plánuje pokračovat ve vedení a rozvoji stávajících i nových projektů, s cílem zvýšit produkční kapacitu společnosti a představit na trh nové nákladní automobily, které budou splňovat budoucí požadavky zákazníků v různých segmentech. Tento cíl je podporován i spoluprací s vedením společnosti, včetně generálního ředitele Lukáše Andrýska a Radomíra Smolky v jeho nové roli. Pod vedením Pončíka by oddělení výzkumu a vývoje mělo pokračovat ve vývoji vozidel, která přinášejí značnou přidanou hodnotu oproti konkurenci a upevňují pozici Tatra Trucks jako inovativního lídra v automobilovém průmyslu.

Tento závazek k inovaci a přizpůsobení se měnícím tržním podmínkám je klíčový pro udržení konkurenceschopnosti Tatry v globálním měřítku. Nové projekty pod Pončíkovým vedením zahrnují rozvoj alternativních pohonů a zlepšování technologií, které zvyšují efektivitu a ekologickou udržitelnost vozidel Tatra.

Pončíkovo vedení je také reflektováno ve spolupráci na mezinárodních projektech, což demonstruje jeho schopnost vést Tatra Trucks k novým úspěchům nejen na domácím, ale i na mezinárodním trhu. Jeho předchůdce, Radomír Smolka, se nadále zaměřuje na strategické aspekty rozvoje firmy a využívá své rozsáhlé zkušenosti k dalšímu posilování značky a inovačních kapacit společnosti.

Jakub Pončík se v Tatře působí jako motor inovací a jako symbol nové generace vedení, které je ochotné přijmout výzvy moderního automobilového průmyslu a navigovat společnost směrem k technologické výjimečnosti a trvalé udržitelnosti.

Zdroj: redakčně upravená tisková zpráva Tatra Trucks