Tabáky do vodních dýmek od března zlevní. Bude pro ně platit snížená sazba spotřební daně

Přidat na Seznam.cz

Vláda od února opět zvýšila spotřební daně z tabákových výrobků v České republice. Platí na všechny produkty spojené s tabákem. Avšak Ministerstvo financí přichází s překvapením v podobě snížené sazby spotřební daně pro tabák do vodních dýmek. Ty tak již od března mohou v tuzemsku zlevnit, plyne z vyjádření Ministerstva financí.

Ministerstvo financí se rozhodlo zavést sníženou spotřební daň pro tabák do vodních dýmek, aby zabránilo tomu, že většina nákupů tradičně probíhá v zahraničí. Tím totiž veřejné rozpočty dlouhodobě přicházely o příjmy.

Nižší sazba pro tabák do vodních dýmek začne platit od 1. března 2024, vím se ale o něm už od konce loňského roku. Tato časová prodleva má zajistit dostatečný čas pro přípravu, tisk nových tabákových nálepek a další administrativní úkony, plyne z důvodové zprávy.

Tabáky mohou zlevnit o několik korun

Zatím není jasné, jak se snížení spotřební daně promítne do konečných cen prodávaných výrobků. Očekává se však, že ceny vodních dýmek by mohly klesnout o několik jednotek korun.

Podobně jako u ostatních spotřebních daní se však i u vodních dýmek počítá s postupným zvyšováním sazby spotřební daně až do roku 2027. V roce 2024 je sazba stanovena na 594 Kč/kg, v roce 2025 se zvýší na 623 Kč/kg, v roce 2026 na 654 Kč/kg a v roce 2027 pak na 687 Kč/kg.

Zdroj: ASPI, MF