Statní rozpočet bobtná. Miroslav Kalousek se neudržel na uzdě

Přidat na Seznam.cz

Poslanecká sněmovna 18. října 2022 schválila novelu státního rozpočtu pro rok 2022, která reaguje na důsledky ruské agrese na Ukrajině. Celkové příjmy novelizovaného rozpočtu činí 1 678,3 mld. korun a celkové výdaje 2 053,3 mld. korun. Předpokládaný schodek rozpočtu tak bude 375 mld. korun. Nyní dostane zákon k podpisu prezident republiky.

„Novelizovaný rozpočet se schodkem 375 miliard je realitou, kterou přinesla Putinova válka na Ukrajině. Státní rozpočet se musí kvůli rostoucím cenám vypořádat s dodatečnými výdaji v čele s kompenzacemi vysokých cen energií, druhou mimořádnou valorizací penzí, příspěvkem pro rodiny s dětmi či historicky prvním nákupem plynu do státních hmotných rezerv. Při zachování vysoké investiční aktivity státu, která v pololetí o 14 % přesáhla loňskou úroveň, považuji nový schodek za vyhovující kompromisní řešení,“ komentuje novelu rozpočtu ministr financí Zbyněk Stanjura.

Celkové výdaje novelizovaného rozpočtu vzrostly o 160,1 mld. korun, zatímco příjmy v důsledku vývoje aktuální ekonomické situace a loňské ziskovosti firem očekává ministerstvo 65,1 mld. korun vyšší. Schodek rozpočtu tak za celý rok vzroste o 95 mld. korun na 375 mld. korun. Ke konci září činil deficit hospodaření státního rozpočtu 255,6 mld. korun.

Kalousek: Stát tloustne, klidně to mohla dál dělat Schillerová

Kritiky rostoucího státního dluhu se vláda dočkala i od bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Ten se do premiéra Petra Fialy (ODS) a předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) opřel zejména kvůli vysokému počtu státních zaměstnanců.

„Zastavíme zadlužování, stát bude štíhlejší a levnější. Skutečnost: Počet státních zaměstnanců v roce 2022 488,9 tisíc, platy 246,9 mld. V roce 2023 zaměstnanců 496,8 tisíc, platy 264,3 mld. Stát tloustne, dluh roste. Klidně to mohla dál dělat Schillerová,“ napsal Kalousek v twitterovém příspěvku.

Zdroj: mfcr.cz, Twitter