Společnost Seznam slaví čtvrtstoletí. K rozjetí miliardového portálu stačilo 80000 Kč

Přidat na Seznam.cz

Je to již 25 let, co představil svůj internetový portál Seznam.cz, dnes miliardář Ivo Lukačovič. Tehdy portál propagoval e-mailem a za vyrušení se příjemcům omlouval. Největšího český server Seznam.cz tehdy vyžadoval investici majitele v desítkách tisíc korun, ale zdá se, že se investice vyplatila.

„Předem se omlouvám, ale velice rád bych vás pozval na návštěvu Seznamu těch nejlepších WWW stránek u nás,“ tak promoval svou stránku v roce 1996 Lukačovič v emailových schránkách.

Dnes je Seznam.cz nejnavštěvovanější stránkou českého internetu, avšak vznikl v dětském pokojíčku svého zakladatele. Úsměvně působí tehdejší porodní problémy Seznamu. Lukačovičovi rodiče si stěžovali, že kvůli připojení k internetu nemohou telefonovat, a že je hlasité vytáčení modemu v noci budí ze spaní, jak uvedl portál Novinky.cz z impéria Lukačoviče.

Seznam byl původně pouze katalog

Přestože dnes jde o miliardový byznys, na rozjetí projektu potřeboval Lukačovič původně jen 80 000 Kč. Z vlastních úspor investoval 50 tisíc, dalších 15 tisíc korun mu půjčil otec a zbytek získal za prodej kuponové knížky. Patrně není potřeba zdůrazňovat, že dnešní optikou šlo o velmi dobrou investici. Seznam.cz byl původně klasickým internetovým katalogem, ve kterém se webové stránky řadily do jednotlivých kategorií. Portál kromě toho nabízel také přehled novinek na českém internetu a žebříček nejlepších českých internetových stránek.

Kroužil kolem něj dnešní premiér Babiš i zesnulý Petr Kellner. Jak ale však Lukačovič uvádí, Seznam není na prodej.

Zdroj: Novinky.cz