Společnost Aircraft Industries koupil z rukou ruského majitele český Omnipol

Přidat na Seznam.cz

Společnost Aircraft Industries, kterou donedávna vlastnila ruská společnost UMGK (Ural Mining and Metallurgy Company), je nyní v českých rukou. To jí umožní pokračovat v činnosti a zachrání ji tak před bankrotem, informuje portál Business Insider a deník Rzeczpospolita.

Společnost Aircraft Industries se po sérii sankcí uvalených na Rusko ocitla na pokraji propasti. V roce 2008 převzala UMGK 51 % v české společnosti a v roce 2013 koupila zbytek. Na vlastníka byly uvaleny sankce a byla ohrožena výroba leteckých komponentů, ale také turbovrtulových letadel řady L410 a L410NG, informuje Business Insider.

Nakonec společnost odkoupila společnost Omnipol. Museli jsme to udělat, protože jsme nemohli dopustit, aby tato společnost skončila. V České republice nemáme mnoho výrobců letecké techniky. V této situaci bylo naší povinností převzít společnost a zvýšit její výrobu,“ uvedl generální ředitel společnosti Omnipol Jiří Podpěra.

Aircraft Industries vyrábí kromě elektronických součástek také turbovrtulové letouny L 410 a L 410 NG navržené v České republice. Letadla tohoto typu jsou certifikována pro provoz v Ruské federaci, zemích SNS, Evropské unii a ve většině zemí světa. V současné době létají letouny L 410 v Alžírsku, Estonsku, Bulharsku a Francouzské Guyaně, Kazachstánu, Džibutsku a Nepálu…

Odkup podílu ve společnosti Aircraft Industries byl umožněn poté, co Evropská komise změnila své nařízení z 8. dubna 2022, které umožňuje převzetí ruských společností, na něž byly uvaleny sankce. Ruští podnikatelé a společnosti zase mohou prodávat vlastnická práva subjektům registrovaným v Evropské unii až do 9. října 2022.

Zdroj: Business Insider, Rzeczpospolita