Spojení technologických obrů Avast a NortonLifeLock posvěceno britským úřadem. Zakladatelé Baudyš a Kučera mohou jásat

Přidat na Seznam.cz

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) předběžně schválil navrhovanou fúzi společností NortonLifeLock a Avast v hodnotě 8,1 miliardy dolarů (cca 200 miliard korun), přičemž Microsoft se stal nechtěným spojencem obou společností, které se snaží prosadit tuto transakci.

Fúze visela na vlásku od srpna loňského roku, kdy obě společnosti oznámily své plány, a v březnu úřad CMA oznámil, že zahajuje vyšetřování, protože spojení dvou gigantů v oblasti kybernetické bezpečnosti vyvolává obavy z narušení hospodářské soutěže, informoval deník Zdnet. Obě společnosti totiž nabízejí řadu bezpečnostních softwarových produktů, které zahrnují antiviry, ochranu identity a sítě VPN, přičemž úřad CMA tehdy uvedl, že obě společnosti jsou blízkými konkurenty a mají jen málo dalších významných soupeřů, potvrzuje zprávu také deník Barrons.

„Stále větší část našeho života žijeme online a je nezbytné, aby lidé měli přístup ke konkurenceschopnému softwaru pro kybernetickou bezpečnost, když se snaží chránit sebe a své rodiny,“ uvedl tehdy David Stewart, výkonný ředitel úřadu CMA.

Žádné obavy
Po rychlém posunu do dnešních dnů úřad CMA uvedl, že nyní dospěl k závěru, že spojení nevyvolává obavy z narušení hospodářské soutěže ve Spojeném království, a že na trhu existují různé alternativní bezplatné a prémiové softwarové produkty pro kybernetickou bezpečnost. Patří mezi ně například společnost McAfee, a mocný Microsoft, který má podle úřadu CMA na trhu jedinečné postavení jako vlastník operačního systému Windows.

Microsoft skutečně posílil svůj všudypřítomný operační systém vlastním integrovaným antivirovým softwarem pod značkou Defender – již v červnu společnost uvedla na trh Microsoft Defender pro jednotlivce, online bezpečnostní aplikaci pro předplatitele služby Microsoft 365 Personal and Family pro systémy Windows, MacOS, Android a iOS. A uvedla také samostatnou verzi Microsoft Defender for Business. Dohromady tyto různé produkty znamenají, že spotřebitelé a firmy se stali méně závislými na bezpečnostním softwaru od poskytovatelů třetích stran, jako je NortonLifeLock nebo Avast.

Z pohledu britských regulačních orgánů není fúze ještě zcela u konce. Předběžné schválení bylo nyní znovu předloženo k dalšímu vyjádření, přičemž zúčastněné strany obchodu byly vyzvány, aby se vyjádřily do 24. srpna – konečné rozhodnutí se očekává do 8. září 2022.

Zdroj: Zdnet, Barrons