Solární gigant chce ukončit výrobu v Německu a přesunout se do USA. „Zhoršující se tržní prostředí v Evropě není pro výrobu udržitelné.“

Přidat na Seznam.cz

Společnost Meyer Burger, švýcarský výrobce solárních článků a panelů, oznámila, že přestane vyrábět fotovoltaické moduly v Německu.

Švýcarská společnost Meyer Burger Technology oznámila, že se chystá ukončit výrobu solárních modulů v Německu, píše portál PV-magazine.

„Vzhledem ke zhoršujícímu se tržnímu prostředí v Evropě není pokračování v plnohodnotné evropské výrobě solárních modulů prozatím udržitelné,“ uvedla společnost v prohlášení. Součástí plánu by bohužel bylo uzavření jednoho z největších provozních závodů na výrobu solárních modulů v Evropě v německém Freibergu, a to již na začátku dubna 2024, což by se dotklo přibližně 500 zaměstnanců.

Společnost uvedla, že konečné rozhodnutí učiní do konce února, přičemž si ponechává otevřené dveře k přehodnocení svého plánu, pokud budou zavedena „dostatečná opatření k vytvoření rovných podmínek v Evropě, jako je například systém odměn za odolnost“.

„Pracoviště výzkumu a vývoje ve Švýcarsku a Německu nebudou těmito opatřeními dotčena a budou pokračovat ve vývoji a výrobě technologií a zařízení na podporu podnikání společnosti Meyer Burger mimo Evropu,“ uvedla společnost.

„V USA můžeme plně využít naší vedoucí technologické pozice, která vede ke značnému zájmu partnerů a je podporována příznivou průmyslovou politikou,“ uvedl generální ředitel společnosti Meyer Burger Gunter Erfurt. „Rozšiřování podnikání v USA v současné době probíhá podle plánu s náběhem našeho závodu na výrobu solárních modulů v Goodyearu, který by měl být zahájen ve druhém čtvrtletí roku 2024.“

Spojením výroby modulů a článků v USA bude společnost Meyer Burger těžit ze systému daňových úlev pro pokročilou výrobu 45X, který je součástí amerického zákona o snížení inflace (IRA).

Před tímto oznámením společnost Meyer Burger plánovala do konce roku 2024 v Německu vybudovat přibližně 3 GW nové roční výrobní kapacity, včetně 1,4 GW kapacity výroby modulů ve Freibergu. V současné době rovněž plánuje výstavbu továrny na solární články a moduly o výkonu 3,5 GW na blíže nespecifikovaném místě ve Španělsku.

Zdroj: PV-magazine