Seznam podal žalobu na Google a žádá za zneužití postavení 10 miliard korun

Přidat na Seznam.cz

Česká internetová jednička Seznam.cz podala 9. července k Městskému soudu v Praze žalobu na společnost Google. Jako náhradu škody žádá deset miliard korun. To je o miliardu více než žádala společnost původně v rámci předžalobní výzvy.

Žaloby na Google a další americké společnosti se v Evropě množí. Seznam chce naní nahradit škodu, která mu podle vedení firmy vznikla v letech 2011 – 2018 za omezování hospodářské soutěže a zneužívání svého dominantního postavení v letech 2011–2018 po firmě Alphabet/Google. Škoda měla společnosti vzniknout kvůli nemožnosti ššířit aplikace do zařízení s Androidem. Bránily tomu obchodní dohody Googlu s výrobci mobilních zařízení s Androidem.

„V důsledku protiprávního jednání přišla společnost Seznam.cz o možnost rovnocenně bojovat o postavení na trhu s vyhledávacími službami zejména v mobilních zařízeních. Ke zneužití svého dominantního postavení se Google uchýlil ve zcela klíčovém období, tedy v době, kdy se mobilní trh s vyhledávacími službami začínal rozvíjet. Žaloba byla podána v červenci v České republice, konkrétně u Městského soudu v Praze,“ uvedla mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová.

Loni v prosinci v předžalobní výzvě žádal Seznam po Googlu náhradu škody ve výši 9,07 miliardy korun. Letos v červnu sumu o miliardu ještě zvýšil. A během července došlo i na podání samotné žaloby.

Evropská komise již v roce 2018 rozhodla, že Google svým chováním porušuje pravidla hospodářské soutěže EU. Firma poté přišla s programem Choice screen, který měl uživatelům umožnit zvolit si aplikace, jež si do svého zařízení nainstalují, a upravila smlouvy s výrobci zařízení. Google dostal v roce 2018 za zneužívání dominance v Androidu od Evropské komise pokutu 4,34 miliardy eur, proti rozhodnutí se ale odvolal.