Sbohem, Elefante: České dráhy vypsaly rekordní tendr. Chtějí nové elektrické vlaky za 42 miliard

Přidat na Seznam.cz

Jde o dodávku 90 nových elektrických vlaků, které mají doplnit, a poté i nahradit vlaky CityElefant. České dráhy použijí nové vlaky k posílení kapacity pražské integrované dopravy a Středočeského kraje, uvedl server e15. Je to největší zakázka Českých drah v historii.

Generální ředitel Českých drah Michal Krapinec informoval, že stále roste zájem o cestování vlakem v Praze a Středočeském kraji. Počet a kapacita vlaků CityElefant tuto poptávku nemohou uspokojit. České dráhy chtějí od roku 2027 začít s doplňováním kapacit s tím, že až vlaky CityElefant dosáhnou své plánované životnosti, tak budou vyměněny.

České dráhy podle věštníku veřejných zakázek shánějí vlaky kategorie EMU400. Jde o čtyřvozové soupravy s nejméně 380 místy k sezení, včetně míst pro pasažéry s kočárkem, kolem či vozíkem. Vlaky by měly mít provozní rychlost aspoň 160 kilometrů za hodinu a klimatizaci. Součástí poptávky je také podmínka, že dodavatel bude provádět i údržbu vlaků. Rozhodujícími faktory budou také spotřeba i servisní náklady.

Nákup bude dokončen v období mezi roky 2038 až 2039. Vlaků CityElefant se tedy ještě nějakou dobu nezbavíme.

Zdroje: e15, věštník veřejných zakázek