Roste cena plynu, hrozí stávka na největšího vývozce zkapalněného LNG

Přidat na Seznam.cz

Vzhledem k tomu, že se zaměstnanci v australské továrně na zkapalněný zemní plyn připravují na stávku, hrozí v Evropě růst cen zemního plynu. Mezitím cena vzrostla téměř o 18 procent, uvedl portál televize NTV a portál deníku Welt.

Obavy z dodávek vyhnaly cenu evropského zemního plynu na začátku pondělního obchodování vzhůru. Dopoledne se referenční futures kontrakt TTF s dodáním za jeden měsíc na amsterodamské burze obchodoval za 40,41 eura (973 Kč) za megawatthodinu (MWh). To je o 11 procent více než v pátek. Mezitím cena vyšplhala o téměř 18 procent, na nejvyšší úroveň za téměř dva týdny.

Předpokládá se, že důvodem cenového skoku jsou zprávy o tom, že zaměstnanci továrny na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Austrálii se připravují na stávku, pokud ve středu nedojde k dohodě při jednání o mzdách. Protestní akce by mohla začít 2. září. Možnost přerušení dodávek v Austrálii, které by mohlo ovlivnit deset procent celosvětového vývozu LNG, již evropské obchodníky udržuje v napětí.

V krátké době by se na trh mohlo dostat i méně zemního plynu z Norska. Tam by na konci měsíce byly nutné další údržbové práce na důležitém plynovém poli. Výkyvy na evropském trhu se zemním plynem tak pravděpodobně prozatím zůstanou vysoké, a to i přes dobře naplněné zásobníky zemního plynu.

Cena evropského zemního plynu je mezitím hluboko pod úrovní, na které byla těsně před začátkem války na Ukrajině v únoru 2022. Na jejím vrcholu loni v létě se platila rekordní cena přes 300 eur za MWh.

Zdroj: n-tv.de, welt.de, redakčně upraveno