Prodeje automobilů v EU rostly dvanáctý měsíc v řadě

Přidat na Seznam.cz

Podle středečních údajů z automobilového průmyslu se prodej automobilů v Evropě v červenci zvýšil již dvanáctý měsíc po sobě, přičemž dieselové vozy převzaly zpět třetí místo v podílu na trhu od elektromobilů, uvedl webový portál Barrons.

Podle Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) dosáhly registrace nových automobilů v minulém měsíci 851 156 kusů, což je o 15,2 % více než ve stejném období loňského roku.

Evropský trh s automobily začal v srpnu loňského roku stabilně růst poté, co byl těžce zasažen pandemií covid-19 a narušením dodavatelských řetězců.

Automobilky také čelí termínu 2035, který stanovila Evropská unie pro postupné ukončení prodeje nových vozidel se spalovacími motory.

Registrace bateriových elektromobilů vzrostly o 60,6 % na 115 971 kusů, ale z hlediska podílu na trhu zaostaly za dieselovými modely.

Nové prodeje plně elektrických vozidel představovaly v červnu 14,1 procenta trhu a poprvé se tak zařadily před vozy s dieselovými motory.

V červenci však podíl elektromobilů klesl na 13,6 procenta, zatímco podíl dieselových vozů činil 14,1 procenta. Největší podíl na trhu měly benzinové vozy s 35,8 procenta, následované hybridy s 25,6 procenta.

Zdroj: acea.auto, barrons.com