Přestože ceny obilovin výrazně klesly, pečivo nezlevňuje. Bochník chleba zdražil meziročně o 4,50 koruny

Přidat na Seznam.cz


Ceny průmyslových podniků pokračují ve svém meziměsíčním poklesu, avšak není zcela jasné, kdy tento trend ovlivní konečné ceny pro spotřebitele. Informace z portálu Businessinfo.cz naznačují, že se tato změna může projevit až v budoucnu.

Náklady zemědělců rychle klesají, což dokládají statistiky z července. Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně klesly o 4 % a dokonce meziročně o 14,3 %. Tato snížení se týkají především cen obilovin, olejnin, mléka, vajec, drůbeže a skotu.

Petr Kymlička, partner v poradenské skupině Moore Czech Republic, upozorňuje na významný obrat ve vývoji cen zemědělských komodit. Loni totiž tyto ceny v létě stouply až o 40 %, zatímco nyní již probíhá třetí významný pokles v řadě. Tato změna by mohla mít vliv na konečné ceny pro spotřebitele.

Přestože ceny obilovin výrazně klesly a situace ohledně energií a pohonných hmot se zlepšila, ceny pečiva zatím stále rostou. Za kilogramový bochník chleba si zákazníci v červenci připlatili meziročně 4,50 koruny, upozorňuje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Průmysl zažívá postupné zklidnění. Ceny průmyslových výrobců v červenci mezi-měsíčně poklesly o jednu desetinu, což odpovídá očekáváním trhu. Meziročně však ceny vzrostly o 1,4 %. Martin Kron, analytik ze skupiny Raiffeisenbank, uvádí, že růst cen průmyslových výrobců zpomaluje a dosahuje nejnižší hodnoty od začátku roku 2021. Tento trend může ovlivnit očekávání poklesu inflace.

Ceny stavebních prací se mezi-měsíčně mírně zvýšily o 0,1 %, zatímco ceny materiálů a výrobků používaných ve stavebnictví poklesly o 0,9 %. Meziročně však cena práce stoupla o 4,8 % a ceny materiálů o 0,9 %, podle odhadů Českého statistického úřadu.

Zdroj: businessinfo.cz