Přeprava plynu přes plynovod Jamal se zvýšila o čtvrtinu

Přidat na Seznam.cz

Přeprava plynu plynovodem Jamal-Evropa do Německa se ve středu zvýšila o čtvrtinu. Objem přepravované ropy se zvýšil na 1,1 milionu metrů krychlových za hodinu a byl o 25 procent vyšší než v úterý večer, kdy činil 870-880 000 metrů krychlových. Informovala o tom agentura Ria Novosti s odvoláním na údaje provozovatele Gascade, který patří společnosti Gazprom a německo-ruské společnosti Wintershall DEA.

Pozorovatelé trhu se domnívají, že vyšší objemy dodávek mohou souviset s napouštěním evropských podzemních zásobníků poté, co společnost dokončila naplňování v Rusku.

Podle úterních zpráv společnost schválila a zahájila plán čerpání plynu do pěti evropských zásobníků. Byly stanoveny objemy a trasy přepravy. Prezident Vladimir Putin uvedl, že se jedná o zásobníky v Rakousku a Německu.

Několik dní předtím Gazprom náhle zastavil tranzit touto trasou na Západ. Ruská společnost uvádí, že proměnlivost poptávky závisí na potřebách zákazníků. A ujišťuje, že plní smlouvy se spotřebiteli z Evropy.

Ceny plynu v posledních měsících velmi rychle rostou. Na začátku srpna se jejich cena pohybovala kolem 515 dolarů (12 tis. Kč) za tisíc metrů krychlových, zatímco 6. října už stály 1937 dolarů (kolem 43 tis. Kč), což bylo historické maximum. Po informaci, že společnost začne napouštět plyn do evropských zásobníků, surovina zlevnila. Podle agentury Ria Novosti klesly v současné době ceny pod 800 dolarů (18 tis. Kč) za tisíc metrů krychlových.

Vysoké ceny na trhu s plynem jsou důsledkem několika faktorů, kruté předchozí zimy, v jejímž důsledku se vyprázdnily zásobníky plynu, oživení ekonomiky po pandemii, vysoké poptávky po plynu v Asii a nedostatku suroviny v důsledku opatrné obchodní politiky Gazpromu, který chce podle odborníků přesvědčit Evropu, aby co nejdříve spustila sporný plynovod Nord-Stream 2.

Odborníci zdůrazňují, že pokud se ukáže, že zima bude tuhá, mohou ceny plynu opět vzrůst. Tím spíše, že v Asii je stále velmi vysoká poptávka po LNG, což vede ke snížení počtu přepravy směřujících od výrobců zkapalněného plynu do Evropy.

Jamal-Evropa je vedle plynovodu Nord Stream a trasy přes Ukrajinu jednou z hlavních tras dodávek ruského plynu do Evropské unie. Plynovod je dlouhý přes 2 000 kilometrů. Prochází územím čtyř zemí – Ruska, Běloruska, Polska a Německa. Jeho přepravní kapacita je až 33 miliard metrů krychlových plynu ročně.

Zdroj: Ria Novosti