Pozitivní zprávy ohledně klesání inflace – letos bude v celosvětovém měřítku klesat rychleji, než se čekalo

Přidat na Seznam.cz

Dle ekonomických expertů se dá očekávat poměrně pomalejší pokles inflace. Tyto očekávání jsou nižší než před třemi měsíci. Alespoň pokud se jedná o letošní rok, jak píší deníky Boersen-Zeitung a Tagesschau.

Byli totiž osloveni ekonomové ze 125 zemí mnichovským institutem Ifo a také švýcarským Institutem hospodářské politiky. A ti předpovídají pro rok 2024 v průměru globální inflaci 4,6%. V předchozím očekávání to bylo 5%. Dle vyjádření většiny ekonomů se inflace v příštích letech bude zmírňovat v celosvětovém měřítku. Průzkum probíhal v březnu a bylo zúčastněno 1 508 odborníků. V roce 2025 by mohla inflace klesnou na 4,4 % a v roce 2027 pak na 4,0 %.

Míry inflace jsou různé v každé zemi

Například v Německu se očekává v tomto roce míra inflace 3,1 %, přitom v březnu byla inflace zde 2,2 %. Například v Rakousku by měla být inflace kolem 4,2 % a ve Švýcarsku kolem 1,8 %. Celý západ Evropy by měl mít míru inflace kolem 2,8 %. V Severní Americe se očekává pak míra inflace 3,1 %. Vysoká míra inflace je však v Jižní Americe a velké části Afriky. Tam má být předpokládaná míra inflace vyšší než 20 %. Bohužel nejvyšší míra inflace se očekává letos ve východní Americe, a to téměř 41 %. V severní Africe by to pak mělo být 18 %.

Pozitivní jsou však krátkodobá očekávání ve vývoji inflace. Dlouhodobější prognóza (pro rok 2027) ovšem napovídá, že inflace opět naroste.

Zdroj: Boersen-Zeitung, Tagesschau