Potraviny ve světě zlevňují. V Česku ale budou zdražovat. Proč tomu tak je?

Přidat na Seznam.cz

Je to poprvé po více než dvou letech, kdy potraviny ve světě zlevňují. Znamená to konec potravinové krize. Na Česko se však řítí další vlna zdražování. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda varuje před obchodními řetězci, které se budou snažit využít mimořádných okolností na trhu, uvedl portál Kurzy.cz

Je možné, že se prodejci budou spoléhat na setrvačnost myšlení zákazníků a pár měsíců využijí k tomu, že si zvýší marže a „namastí si kapsu.“ Je tedy důležité, aby zákazník okamžitě nenaskakoval na každou cenu a nenechal se tak nalákat, hlavně v adventním období, uvedl server FXstreet.cz. Prodejci jako důvod zdražování pořád udávají válku a její dopad na ekonomiku, podle statistiky OSN však už teď v listopadu potraviny ve světě zlevňují. Hlavním důvodem poklesu cen světových potravin je podle serveru MoneyMAG.cz světová inflace.

Zdražování v českých obchodech pořád pokračuje, a co víc, zdražování dokonce zvyšuje své tempo. V září stouply meziroční ceny potravin o 21 %, v říjnu to bylo o více než 25 %. A například cukr zdražil až o 105 %.

Co se týče zdražování ve světě, tak tam jde o meziroční růst ve výši 2 %. A tempo neustále zpomaluje, takže se velkého poklesu světových cen potravin dočkáme ještě v listopadu.

Planeta Česko

V Česku ale asi žijeme v jiné dimenzi. Vajíčka? Ta šla z 36 korun na 60 korun za balení o deseti kusech. Máslo? Jedna kostka šla z 54 na 68 korun. Mouka? Pokud si zachová stejný růst, jako nyní, tak v roce 2023 bude stát 28,20 koruny. Na začátku letoška stál kilogram mouky 15,50 koruny. Ne vše však zdražuje. Například brambory si zachovávají stejnou cenu, jako na začátku roku, takže kolem 18,40 koruny za kilogram.

Zdroje: Kurzy.cz, MoneyMAG.cz, FXstreet.cz