Polští horníci protestovali proti českému vítězství v kauze hnědouhelného dolu Túrow

Přidat na Seznam.cz

Přibližně 2 000 polských horníků v pátek v Lucemburku hlučně protestovalo proti rozhodnutí nejvyššího soudu Evropské unie uzavřít hlavní hnědouhelný důl v Polsku a udělit zemi pokutu za nedodržení rozhodnutí. Informaci na svých stránkách přinesl portál abcnews.go.com.

Oděni ve žlutých vestách s nápisem „HANDS OFF Túrow“, troubením a máváním bíločervenými odborovými vlajkami Solidarita. Protestující před Soudním dvorem EU křičeli, že jeho rozhodnutí jsou neoprávněná a ohrožují energetickou bezpečnost Polska.

Demonstranti skandovali „Túrow nevydáme“ a zanechali u soudu protestní dopis, načež se vydali na pochod k českému velvyslanectví, aby protestovali proti roli Prahy v rozhodnutích.

„Uzavření dolu by znamenalo velký nedostatek energie a problém v polském energetickém systému,“ řekl Jaroslaw Grzesik, šéf hornické pobočky odborového svazu Solidarita.

V květnu soud nařídil uzavření povrchového dolu Túrow na základě stížností České republiky, že provoz dolu má negativní dopad na nedaleké české vesnice a odvádí z nich vodu.

Polsko soudní příkaz ignorovalo s tím, že Túrow a přilehlá elektrárna vyrábějí přibližně 7 % energie v zemi a osvětlují miliony domácností. Varšava také argumentuje tím, že Praha neshledává žádný problém s řadou velkých hnědouhelných dolů, které fungují ve stejné oblasti na české straně hranice a v nedalekém Německu.

Minulý měsíc soud nařídil Polsku zaplatit pokutu 500 000 eur (skoro 13 mil. korun) za každý den, kdy bude jeho rozhodnutí ignorovat.

Rozhovory s českou vládou zatím nepřinesly žádné řešení, přestože Varšava uvedla, že učinila velkorysé nabídky k dosažení kompromisu. Odboroví předáci tvrdí, že Praha hájí zájmy vlastních dolů v regionu.

Zdroj: abcnews.go.com