Plynovad Baltic Pipe bude dokončen včas, říká polský vicepremiér, který slibuje energetickou bezpečnost navzdory odříznutí od Ruska

Přidat na Seznam.cz

Polský místopředseda vlády a ministr státních aktiv Jacek Sasin ujistil, že plynovod dodávající zemní plyn z Norska do Polska začne fungovat 1. října 2022 a během příštího roku dosáhne své plné kapacity, informuje portál Remix a portál  Niezalezna.

Sasin ve čtvrtek pro polský rozhlas 1 uvedl, že nezávisle na plynovodu Baltic Pipe má Polsko přístup k jiným zdrojům plynu než k Rusku. Posluchačům připomněl, že v poslední době tvořil objem ruského plynu na polském trhu až 45-46 procent celkové spotřeby plynu.

Ve středu Gazprom přerušil dodávky plynu do Polska, přičemž důvodem drastického kroku ruské společnosti bylo údajně odmítnutí Polska platit za ruský plyn v rublech.

Podle Sasina se Polsko na takový scénář již připravilo. „Proto jsme intenzivně vytvářeli další spojení, tzv. reverzy s Českem, Slovenskem a dříve i s Německem. To nám umožňuje získávat plyn z těchto směrů,“ uvedl polský vicepremiér. Připomněl, že od začátku května bude vytvořeno spojení s Litvou.

Polský ministr zdůraznil, že společnost PGNiG rovněž nakoupila ložiska v Norsku. „Jedná se o více než 2 miliardy metrů krychlových. Tam je taková těžba možná s dodávkou do Polska,“ řekl.

Prostředky na nákup těchto ložisek pocházely z pokuty, kterou se společnosti PGNiG podařilo získat od Gazpromu za předražení plynu pro Polsko v předchozích letech, přičemž Sasin dodal. „V roce 2015 se podařilo získat pokutu ve výši 1,5 miliardy eur. „Dá se říci, že peníze od Gazpromu byly do jisté míry použity na budování energetické nezávislosti na Gazpromu.“

Plynovod Baltic Pipe vytvoří novou trasu dodávek zemního plynu z Norska na dánský a polský trh a ke koncovým uživatelům v sousedních zemích. Plynovod bude dodávat 10 miliard metrů krychlových zemního plynu do Polska a 3 miliardy metrů krychlových do Dánska. Investory jsou provozovatelé přepravních soustav, dánská společnost Energinet a polský Gaz-System, informuje web Niezalezna.

Zdroj: Remix, NIEZALEZNA