Paušální daň pro živnostníky se rapidně zvýší

Přidat na Seznam.cz

K paušální dani se mohou přihlásit OSVČ, které neplatí DPH, nejsou v insolvenčním řízení a mají roční příjmy z podnikání do dvou milionů korun. Paušální daň pro rok 2024 se v prvním pásmu zvýší podstatně více než letos, a to až na 7498 korun měsíčně, uvedl webový portál Businessinfo.cz.

Podnikatelé v tomto režimu s příjmy do jednoho milionu korun platí v roce 2023 6208 korun měsíčně. Půjde tedy o skokové navýšení o 1290 korun. Počítá s tím konsolidační balík vlády, který je nyní schvalován ve Sněmovně. Zvýšení se ale dočkají i živnostníci ve zbývajících dvou pásmech.

Důvodem výrazného nárůstu je především zásadní změna odvodů na sociální pojištění. Podnikatelé s nižšími příjmy budou příští rok velmi pravděpodobně platit mnohem vyšší minimální zálohy než letos.

Nižší odvody, méně byrokracie

Ty by ovšem museli hradit i v případě, že se k paušální dani nepřihlásí. Na dani z příjmů fyzických osob nadále (i v roce 2024) odvedou státu jen symbolických 100 korun měsíčně.

Paušální daň proto bude stále znamenat pro většinu drobných živnostníků nižší odvody i méně byrokracie. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mohou takzvanou paušální daň využívat od předloňského roku.

V roce 2021 se k ní přihlásilo přes 70 tisíc lidí, letos je to asi 80 tisíc živnostníků. Celkový počet těch, kteří by mohli tuto výhodu využít, odhaduje správce daně na zhruba 120 tisíc.

Vstup do režimu paušální daně je jednoduchý

Kdo se chce připojit od roku 2024, může se na berňák hlásit už nyní. Čas bude mít až do 10. ledna 2024.

Letos narostla paušální daň na 6208 korun měsíčně (oproti roku 2022 zvýšení o 214 korun). Stát tedy nemá pro živnostníky dobrou zprávu – zvýšení od ledna 2024 bude markantní.

Co říká zákon?

Lhůta pro podání oznámení je do desátého dne rozhodného zdaňovacího období, tj. období, ve kterém poplatník vstupuje do paušálního režimu. Prvním dnem období bude pondělí 1. ledna 2024, desátým tedy logicky 10.1.

Zdroj: businessinfo.cz