Ojetá auta zdražily za první pololetí i o deset procent

Přidat na Seznam.cz

Uvolnění protipandemických opatření se projevilo mimo jiné zvýšeným zájmem o ojeté automobily.

Extrémní poptávka tlačí ceny některých modelů výrazně nahoru. K zvyšování cen přispívá i omezená výroba nových vozidel v důsledku nedostatku čipů a polovodičů, upozornila v pátek společnost Aures Holdings, která provozuje síť autocenter AAA auto a značku Mototechna. Cena některých nejprodávanějších aut se za první pololetí zvýšila až o desetinu.

Aures analyzovala vývoj cen u pětiletých ojetin. „Pokud se podíváme na TOP 5 nabízených modelů inzerovaných na celém českém trhu, tak suverénně nejvyšší nárůst ceny za poslední pololetí zaznamenal pátý nejprodávanější model Volkswagen Golf, kde střední hodnota ceny pětiletého vozu vzrostla od ledna o 29 400 Kč na současných 305 000 Kč. Takto rapidní nárůst ceny si nepamatujeme, „říká provozní ředitel autocenter AAA Auto Petr Vaněček. Ceny podle něj v příštích měsících ještě pravděpodobně mírně porostou.

V procentech je nejvyšší nárůst právě při zmiňovaném modelu Volkswagen Golf, podobně je na tom i Volkswagen Passat, který je nejčastěji nabízen za 36 900 Kč, přičemž na začátku roku to bylo 355 000 Kč.

Největší cenový nárůst u modelu Škoda Rapid, u jehož cena stoupla o devět procent na současných v přepočtu 217 000 Kč. Ještě v lednu se tento model prodával o 17 900 Kč levněji. V Polsku je situace podobná, kde nejoblíbenější a dlouhodobě nejprodávanější model na tamním trhu Opel Astra zdražil od ledna o 6,5% a aktuálně je nejčastěji nabízen v přepočtu za 9160 eur. Zdražení v Polsku se pohybuje v rozmezí čtyř až sedmi procent v závislosti na konkrétním modelu.

Zvýšení cen pětiletých, ale i dalších ojetin, je i důsledkem dlouho zavřených hranic se státy západní Evropy, odkud se v posledních letech běžně dováželo kolem 14.500 aut měsíčně. „Desítky tisíc aut tak v současnosti v autobazarech chybí a jsme závislí zejména na obchodu s tuzemskými ojetými auty. Pro zákazníky jsou tuzemské ojetiny bezpečnějším variantou, protože je u nich výrazně jednodušší dohledat historii daného vozidla, ale vzhledem k vysoké poptávce vzrostly jejich ceny,“ uvedl Vaněček. S postupným uvolňováním opatření a rostoucím dovozem by se však podle něj mohly ceny do konce roku ustálit.