Od roku 2015 se ceny v Česku zvýšily o 49,3 %. V Maďarsku dokonce o 62,4 %

Přidat na Seznam.cz

Vysoká inflace přidělává vrásky na čele téměř všem podnikům i spotřebitelům v Evropské unii. Aktuální data Eurostatu ukazují, jak se cenová hladina vyvinula za posledních osm let. Evropští statistici totiž spočítali, jak se ukazatel HICP (harmonizovaný index spotřebitelských cen) vyvinul od roku 2015 do srpna 2023 ve všech evropských státech. Česko ani Maďarsko nedopadly dobře.

Poslední léta jsou pro řadu subjektů velmi náročná. Tempo zdražování je extrémně vysoké a nová data Eurostatu ukázala, jakého tempa dosáhla za posledních osm let kumulovaná inflace.

Státy ve východní a střední Evropě vykázaly v tomto období opravdu dramaticky vysoké cenové nárůsty. Nejhůře si vedlo Maďarsko s inflací ve výši 62,4 % a druhý největší cenový nárůst zaznamenalo s 51,3 procenty Estonci.

Česká republika uzavírá pomyslné stupně vítězů s 49,3 procenty a mnohonásobně převyšuje evropský průměr, který činí 27,2 procenta, plyne ze serveru Trading Economics.

Úplně jiná situace panuje na jihu Evropy. Třeba Řekové vykázali míru kumulované inflace ve výši 15,9 procenta a podobné cenové tempo zaznamenali statistici i v Dánsku, Finsku nebo na Kypru.

Zdroj: Eurostat, Trading Economics