Od ledna platí novela o významné tržní síle. Má pomáhat malým a středním podnikům

Přidat na Seznam.cz

Novela cílí hlavně na neférové a dokonce nekalé obchodní praktiky, které občas využívají prodejci potravinářských a zemědělských produktů, uvádí server BusinessInfo.cz.

Základním pilířem novely je to, že rozšiřuje koncept významné tržní síly na celý řetězec mezi dodavateli a odběrateli v potravinářském i zemědělském odvětví. Co to znamená v praxi?

Odběratelé, kteří budou klasifikování jako subjekty s významnou tržní silou (obrat nad 2 miliony eur) přijdou o možnost využívat určité obchodní praktiky, které zákon označuje jako nekalé. Je to chování, které může být v mezích zákona, je však s hrubým rozporem se správnou obchodní praxí, férovým chováním.

Zabrání to například tomu, že silnější smluvní strana bude mít tu slabší v hrsti a bude jí diktovat podmínky pouze ve prospěch svých vlastních ekonomických úspěchů. Zákon také firmy zavazuje k tomu, aby byly všechny sjednané smlouvy v písemné podobě, diktuje třicetidenní lhůtu na splacení faktor a upravuje další smluvní náležitosti, jak uvádí stránky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Zdroje: BusinessInfo.cz, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže