Oblíbená česká dovolená se změní. Chorvatsko plánuje zrušit mýtné brány

Přidat na Seznam.cz

Chorvatsko plánuje do roku 2025 změnit stávající systém výběru mýtného. Za zhruba 100 milionů euro, což je v přepočtu zhruba 2,4 miliardy korun, zprovozní úplně nový model placení a zavede elektronické mýtné. Zbaví se mýtných bran, čímž zrychlí dopravu a omezí riziko vzniku nepříjemných dopravních zácp, píše chorvatský deník Jutarnji list.

V praxi by však měl zůstat systém plateb za ujetý kilometr. O vzniku dálničních známek Chorvatsko podle tamního ministra pro moře, dopravu a infrastrukturu Olega Butkoviče neuvažuje. Už v dubnu letošního roku tamní úřady vyhlásily veřejné výběrové řízení na zhotovitele nového systému, píše chorvatský server Autonet.

Aktuální data ukazují, že do poloviny srpna se Chorvatům podařilo na mýtném vybrat asi 30 milionů euro. Ve srovnání s předchozím rokem je to asi o 8 procent více.

Od počátku letošního ledna využilo chorvatské dálnice celkem 41,3 milionu aut, což je meziročně o 12 procent víc. Některou ze současných 399 chorvatských mýtných bran momentálně projede asi 300 vozidel za hodinu.

Zdroj: Autonet, Jutarnji list