Nezaměstnanost v Česku v březnu mírně klesla

Přidat na Seznam.cz

V březnu 2022 klesla nezaměstnanost v Česku oproti květnu o desetinu procentního bodu na 3,4 procenta. Loni v březnu bylo bez práce 4,2 procenta Čechů, informuje portál Business Info.

Nepříznivý trend (rostoucí nezaměstnanost), spojený s pandemií covid-19, se otočil na počátku loňského roku, kdy na zaměstnavatele přestaly doléhat vládní restrikce.

Od loňského jara nezaměstnanost mírně klesá nebo stagnuje, a to v závislosti na sezonních pracích. Nabídek by mělo přibývat také letos na jaře.

Meziročně vzrostl v březnu počet volných pracovních míst. Ke konci měsíce nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím ÚP ČR celkem 360 168 volných pracovních míst, o 3749 méně než v únoru.

Zaměstnavatelé mají stále velký zájem o nové zaměstnance, převážně v dělnických a vysoce odborných profesích. Dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících.

„Úřad práce ČR evidoval k 31. březnu 2022 celkem 252 873 uchazečů o zaměstnání, o 10 560 méně než v předchozím měsíci a o 53 743 méně než loni.Kateřina Beránková,“ tisková mluvčí ÚP ČR.

„S příchodem jarního období opět dochází k rozjezdu sezonních prací. Zaměstnavatelé momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance v zemědělství, lesnictví, ve stavebnictví a v logistice. Dlouhodobý zájem mají i o kvalifikované řemeslníky a výrobní dělníky. Zároveň roste zájem ze strany měst a obcí o pracovníky v rámci veřejně prospěšných prací,“ potvrzuje generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Podle Najmona se aktuálně nedá budoucí vývoj odhadnout. Zásadní vliv bude mít vývoj války na Ukrajině, dopady sankcí proti Rusku na tuzemské firmy a případných příliv uprchlíků. Pokud se ale situace nezhorší, mohlo by lidí bez práce dále ubývat.

„V následujících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesat. Například v gastronomii a hotelnictví zaznamenáváme v souvislosti s rozvolňováním postupný nárůst počtu volných pracovních míst,“ dodává Najmon.

Podle dostupných zdrojů nastoupilo do českých firem od 24. února asi 13 000 občanů Ukrajiny. Většinou jde o ženy, které získávají práci především v logistice, službách a také ve výrobě.

„Stále platí, že do ČR přicházejí především ženy s dětmi, které v první řadě řeší zajištění péče o potomky a ubytování. Následně se pak zajímají o možnost výdělku. Aktuálně vyhledávají spíše krátkodobé pracovní poměry, protože věří, že se vrátí brzy domů. Proto i v případě, že mají vyšší nebo specializovanou kvalifikaci, projevují zájem třeba i o manuální profese,“ dodává generální ředitel ÚP ČR.

Nejvíce lidí bez práce bylo letos v březnu tradičně na Ústecku (5,2 %), v Moravskoslezském (5 %) a dále v Karlovarském kraji (4 %). Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji (2,4 %). V české metropoli je bez zaměstnání 2,6 procenta lidí.

Zdroj: Business Info