Neoficiální: Německo si chce ponechat své poslední jaderné elektrárny. Dopad hospodářské války s Ruskem

Přidat na Seznam.cz

Z informací, které získal deník The Wall Street Journal, vyplývá, že Německo připravuje obrat ve využívání energie z jaderných elektráren. Poslední tři elektrárny v západním sousedství ČR měly být odstaveny na konci roku 2022, ale mnohé nasvědčuje tomu, že budou v provozu i nadále.

Alespoň to naznačují němečtí představitelé, s nimiž deník WSJ hovořil, a to především kvůli pozastavení dodávek plynu z Ruska – na nějž se Německo dosud velmi spoléhalo. Západní soused Česka nedávno naznačil plány na zachování tohoto zdroje (to se týká i omezení dodávek elektřiny), ale na konečné rozhodnutí o energetické budoucnosti země si budeme muset ještě několik týdnů počkat.

Podle tří úředníků, které deník WSJ oslovil, bude tak dlouho trvat, než se vyhodnotí energetické potřeby Německa, a poznamenal, že dříve či později budou odstaveny poslední tři jaderné elektrárny (Isar 2, Emsland a Neckarwestheim II), což je možné rozhodnutí o oddálení zániku reaktorů. Nebylo však uvedeno, jak dlouho budou dotyčná zařízení v provozu po prosinci 2022. Tito tři představitelé se zmínili, že dodatečná doba provozu bude trvat několik měsíců, ale klíčoví členové Svobodné demokratické strany, třetího vládního koaličního partnera, uvedli, že elektrárna by měla být v provozu až do roku 2024.

Je třeba dodat, že německý kancléř Olaf Scholz ve svém nedávném projevu naznačil, že ponechání posledních tří reaktorů v provozu není špatný nápad. Zájem o další provoz jaderných elektráren projevili i tamní občané – podle nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat televizní stanice ARD DeutschlandTrend, si 61 % dotázaných Němců a Němek přeje, aby se energie z těchto zařízení čerpala i nadále.

Mluvčí ministerstva hospodářství, které má na starosti energetiku, však popřela, že by v této věci bylo přijato jakékoli oficiální rozhodnutí. Deník WSJ naznačuje, že takový krok by vyžadoval hlasování v parlamentu, ale německá vláda se k těmto zprávám prozatím nevyjádřila.

Zdroj: The Wall Street Journal, Energy.news