Největší americká autopůjčovna se zbaví elektromobilů Tesla, vrací se k benzínu. Náklady na drobné opravy jsou moc vysoké

Přidat na Seznam.cz

Jedna z největších autopůjčoven oznámila, že opouští elektromobily a vrací se k vozidlům na benzinový pohon. Hertz hodlá prodat přibližně 20 000 elektromobilů, včetně několika vozů Tesla, které před nedávnem koupil v rámci velké dohody se společností Elona Muska, píše portál CBC.

Hertz je jednou z největších autopůjčoven na světě, jejíž vozový park čítá desítky, ne-li stovky tisíc vozidel. Před časem tento subjekt oznámil postupný přechod na elektromobily, ale nejnovější oznámení naznačuje, že to nebyl nejlepší směr. Společnost Hertz oznámila prodej 20 000 elektromobilů a návrat k benzinovým vozům. K tomuto kroku se společnost rozhodla i přes dřívější oznámení, že chce do konce roku 2024 převést 25 % svého vozového parku na elektromobily.

Opravy elektromobilů jsou příliš drahé
Jak Hertz vysvětluje opuštění elektromobilů? Podle zástupců společnosti je hlavním důvodem problém s vysokými výdaji spojenými s kolizemi a poškozením elektromobilů. Často již teoreticky drobné poškození znamená výdaj v řádu několika tisíc dolarů a někdy je nutné vozidlo sešrotovat.

Vyšší výdaje, zejména v souvislosti s opravami vozů Tesla, zmínil generální ředitel společnosti Hertz Stephen Scherr. Společnost také upozornila, že její zákazníci neumí se svými elektromobily jezdit, což do značné míry vede k poškození vozů. U jejich elektromobilů byl dokonce omezen točivý moment a rychlost, aby se s nimi dalo lépe jezdit. Společnost Hertz očekává, že náklady na odpisy z prodeje elektromobilů se jen ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 uzavřou na částce přibližně 245 milionů dolarů, tedy zhruba 5,5 miliard korun.

Zajímavé je, že podobný nápad jako Hertz mají i další půjčovny. Německá společnost Sixt uvedla, že prodává svůj vozový park společnosti Tesla, ačkoli aktálně chce i nadále sázet na elektrifikovaná vozidla.

Zdroj: CBC