Na trhu fúzí a akvizic za poslední čtvrtletí padl rekord

Přidat na Seznam.cz

Navzdory pandemii koronaviru rostl v loňském roce v Evropě zájem o nákupy podniků a jejich částí. Zájem investorů se čím dál více obrací k firmám z oblasti realitního trhu a technologií, zejména pak těch, které se zabývají digitalizací, informuje agentura Czech Invest.

Za nejúspěšnější české fúze a akvizice, které se odehrály v minulém roce, lze jmenovat například prodej e-shopu Mall do rukou polské Allegro, fúzi Avastu s americkým Nortonem nebo třetinový nákup provozovatele komunikačních sítí Cetin singapurským investičním fondem CIG.

Rovněž do budoucna lze očekávat úspěchy. Podle odhadů se nejvíce fúzí a akvizic odehraje ve farmaceutickém průmyslu. Dle poradenské společnosti SVB Leerink nastane situace, kdy farmaceutičtí giganti budou na konci příštího roku držet obří objem likvidity. Tyto peníze by pak mohli použít na nákup menších či středních podniků z oblasti biofarmacie.

Česká republika

Ve čtvrtém čtvrtletí byla na českém trhu zaznamenána největší aktivita opět v sektoru nemovitostí a staveb s osmdesáti oznámenými obchody. Druhý největší počet ve výši 73 transakcí byl naměřen v sektoru služeb, za nímž následoval sektor obchodu a spotřebitelského zboží s 38 transakcemi.

Investiční skupina Penta plánuje v následujících čtyřech letech posílit svůj byznys v realitách, a zahájit tak výstavbu dalších nemovitostí v Česku, na Slovensku. Nově by také ráda pronikla na německý a rakouský trh. Tuzemská začínající společnost Mews pokračuje v akvizicích nákupem technologické společnosti Cenium, jejíž byznys je postaven na podobném principu vývoje systémů pro správu hotelů. Tato investice by mohla způsobit dosažení tržní hodnoty přesahující miliardu dolarů (22,5 miliard Kč), a získání statusu startupového jednorožce, což se doposud povedlo pouze jedinému českému startupu Rohlík.

Na domácím energetickém trhu by mělo v letošním roce dojít k prodeji podzemních zásobníků zemního plynu německé RWE. Státní podnik Česká pošta investuje do největšího tuzemského distributora tisku První novinové společnosti (PNS). Ta již dříve fúzovala s podniky PNS Grosso a Mediaservis, čímž se stala zároveň největší alternativní společností zajišťující doručování adresných a neadresných zásilek v Česku.

Moneta Money Bank se spojí s bankovní částí PPF, pod kterou spadá český a slovenský Home Credit, Benxy (Zonky) a také Air Bank. Moneta plánuje stoprocentní nákup akcií skupiny Air Bank. Díky tomuto spojení vznikne podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu, kam se zařadí po České spořitelně a ČSOB. Startupové studio Creative Dock pokračuje ve svých akvizicích nákupem německé Rohrbeck Heger, která se specializuje na prognózy a inovace. Creative Dock buduje inovativní společnosti na míru požadavkům zákazníků, a mezi jeho úspěšné projekty patří například Zonky postavené pro Home Credit nebo Hoppy Go pro Škoda Auto.

Zdroj: Czech Invest