Motoristé pozor! Do konce ledna musíte zaplatit silniční daň a podat přiznání za rok 2022

Přidat na Seznam.cz

Je nutné podat přiznání a zaplatit silniční daň do úterý 31. 1. 2023. Dobrou zprávou je, že v roce 2022 byl snížen počet vozidel, které tuto daň musí platit. Dani nepodléhají osobní automobily a vozidla do 12 tun, informuje server BusinessInfo.cz.

Od roku 2022 se daň už netýká majitelů aut, jejichž vozy váží do 12 tun. Zrušení silniční daně pro osobní automobily, autobusy a nákladní auta do 12 tun v květnu schválila Poslanecká sněmovna i Senát. Pro představu, majitel náklaďáku se dvěma nápravami a s hmotností do 12 tun ušetří za rok více než 8 tisíc korun.

Mělo jít o pomoc malým a středním podnikatelům v krizovém období roku 2022 a stát počítal, že se schválením zrušení silniční daně připraví o zhruba 4,2 miliardy korun.

Daňové přiznání se dá podat písemně v listinné podobě, elektronicky, nebo ústně do protokolu. Pro elektronické podání je nutné použít datovou zprávu. Všechny instrukce naleznete na webu Finanční správy. Finanční správa rovněž doporučuje elektronické podání jako nejlepší způsob odevzdání daňového přiznání.

Zdroje: redakce, Finanční správa, BusinessInfo.cz