Motor české ekonomiky se zadrhává kvůli nedostatku čipů

Přidat na Seznam.cz

Škoda Auto oznámila výrazné omezení nebo dokonce zastavení výroby ve svých závodech v České republice od 18. října do konce roku, píše portál Irish times.

Automobilka se rozhodla omezit provoz svých tří továren v České republice. Podle mluvčího vedení společnosti Tomáše Kotery je důvodem zastavení výroby nedostatek polovodičů používaných při montáži automobilů.

„Celosvětová krize polovodičových součástek neminula ani Škodu,“ uvedl zástupce automobilky. Společnost se rozhodla soustředit na dodání již vyrobených automobilů. Zástupce společnosti poznamenal, že v příštích dvou a půl měsících Škoda Auto dokončí montáž asi 50 tisíc vozů, které jsou odstavené okolo továren.

Kvůli nedostatku čipů prochází společnost jedním z nejtěžších období za posledních 30 let od svého vstupu do mezinárodního koncernu Volkswagen. Už dříve Škoda zastavila výrobu aut ve svých závodech, v září 2021 přestaly pracovat všechny továrny v Česku. Během poslední odstávky dostávali zaměstnanci podniků 85 procent měsíční mzdy.

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Automobilový průmysl přitom pro Českou republiku zůstává klíčovým odvětvím ekonomiky. Kvůli celosvětovému nedostatku čipů dříve trpěli i další automobiloví giganti. Zastavení nebo omezení výroby ohlásily společnosti Volvo a Volkswagen.

Zdroj: irishtimes.com