Míra inflace v České republice dosáhla v lednu téměř 10 %, nejvýše za více než 23 let

Přidat na Seznam.cz

Inflace v České republice vyskočila z necelých 7 % na konci loňského roku na téměř 10 % v lednu, což představuje nejvyšší meziroční míru inflace za posledních více než 23 let, informuje ČSÚ a server TradingEconomics.

Inflace v České republice vyskočila z necelých 7 % na konci loňského roku na téměř 10 % v lednu, což představuje nejvyšší meziroční míru inflace za posledních více než 23 let. Prudké zrychlení růstu spotřebitelských cen je způsobeno především náklady na energie, potraviny a dopravu.

Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhla meziroční míra inflace v České republice v lednu 9,9 %, když v posledním měsíci loňského roku činila 6,6 %. Jedná se o nejvýraznější růst spotřebitelských cen od července 1998. Výsledek překonal i očekávání analytiků, kteří předpokládali, že spotřebitelské ceny v lednu zrychlí na 9,3 %.

Také v meziměsíčním srovnání růst spotřebitelských cen v lednu výrazně zrychlil a dosáhl rekordní úrovně. Podle ČSÚ se spotřebitelské ceny v lednu oproti prosinci zvýšily o 4,4 %, zatímco v prosinci oproti listopadu vzrostly o 0,4 %.

Lednový meziměsíční růst cen tak byl nejsilnější od vzniku samostatné České republiky v roce 1993. Přestože trhy očekávaly výrazné zrychlení růstu, ceny se měly zvýšit o 3,9 %.

Zdroj: ČSÚ, tradingeconomics.com