Ministryně obrany Černochová si přeje v Česku silný obranný průmysl jako ve 20 a 30. letech minulého století

Přidat na Seznam.cz

Vláda České republiky schválila 5. října novou dávku vojenské pomoci Ukrajině v podobě vybavení, zbraní a munice. Informovala o tom ministryně obrany ČR Jana Černochová.

Bude se jednat o těžkou techniku, ale podrobnosti dohody se v ČR z bezpečnostních důvodů nezveřejňují. Podle ní dosáhl od začátku roku vývoz vojenské techniky z České republiky na Ukrajinu téměř 47 miliard korun.

Celkově přitom Česká republika pomohla Ukrajině technikou v hodnotě přes 100 miliard korun. Ministryně upřesnila, že Česká republika na Ukrajinu převádí nejen těžkou techniku, ale i krátkohlavňové a dlouhohlavňové zbraně a také munici.

Černochová poznamenala, že Ukrajina požádala, aby nebyly uváděny přesné názvy zbraní, které Češi Kyjevu dodávají.

Černochová rovněž jednala s představiteli českého obranného průmyslu. Podle Černochové může současná situace přispět k návratu českého obranného průmyslu na pozice, které zaujímal ve 20. a 30. letech minulého století.

Přitom 90 % veškeré české zbrojní produkce směřuje na zahraniční trhy. Jak jsme již dříve informovali, Obranné síly Ukrajiny používají na bojišti tanky T-72, které dorazily z České republiky, jak píše web Sky News.

Zdroj: news.sky.com; mocr.army.cz