Mezinárodní energetická agentura varuje před novou krizí cen plynu

Přidat na Seznam.cz

Má Evropa nejhorší krizi cen energií již za sebou? Ne, varuje Mezinárodní energetická agentura. Čína může brzy opět zvýšit ceny zkapalněného zemního plynu, uvedl deník Financial Times.

Po podzimní krizi se ceny plynu v Evropě výrazně uklidnily. Mezinárodní energetická agentura však varuje, že krize ještě zdaleka nemusí skončit. Ačkoli ceny v posledních měsících klesaly, mohlo by se to letos změnit, pokud se poptávka v Asii a zejména v Číně opět zvýší, uvedla IEA ve své zprávě o trhu s plynem, která byla zveřejněna v úterý v Paříži. Čína, která je největším světovým dovozcem zemního plynu, nedávno zrušila omezení dodávek, která v loňském roce tlumila domácí poptávku, uvedla zpráva.

V optimistickém scénáři by obnovený růst poptávky po zkapalněném zemním plynu (LNG) v Číně mohl dosáhnout až 35 procent, uvedla IEA. To by vyvolalo tvrdou konkurenci na mezinárodních trzích a mohlo by vést k návratu cen plynu na neudržitelnou úroveň z loňského léta, což znepokojuje zejména evropské odběratele.

Čína je velkou neznámou

„Uplynulý rok byl pro světové trhy s plynem výjimečný. Ceny se vracejí na únosnou úroveň, zejména v Evropě, kde mírná zima a pokles poptávky přispěly k ochlazení trhů,“ uvedl ředitel IEA pro energetické trhy a bezpečnost Keisuke Sadamori. „Čína je velkou neznámou v roce 2023. Pokud se celosvětová poptávka po LNG vrátí na předkrizovou úroveň, jen to zvýší konkurenci na světových trzích a nevyhnutelně opět zvýší ceny.“

Navzdory nárůstu celosvětové poptávky po LNG v roce 2022 byl nárůst nabídky podle IEA relativně mírný, a to 5,5 %. Investice byly pomalé kvůli rostoucím nákladům na výstavbu a probíhajícím jednáním o nových smlouvách. Mnoho projektů, které již stojí před investicí, včetně několika v Severní Americe a rozšíření North Field South v Kataru, podle IEA výrazně pokročilo směrem ke konečnému rozhodnutí.

Zdroj: ft.com, iea.org