Mexiko: Nečekaný spojenec českého exportu

Přidat na Seznam.cz

Čeští výrobci objevili za Atlantikem ráj, kde mohou prodávat své produkty. Spotřebitelé v Mexiku chtějí vše a slovo „ne“ nemají ve slovníku, uvedl server Business Info.

Parkové lavičky, podlahové vpusti do koupelny nebo třeba síťky proti hmyzu jsou produkty, se kterými prorazili výrobci z Česka v Mexiku. A nejde jen mexický trh samotný, Mexiko je pro české vývozce důležité i kvůli své strategické pozici. Mohou jej využít jako základnu pro expanzi do USA nebo Kanady, uvedla Tereza Vítková, ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade v Mexico City.

Země zaslíbená českého exportu

Na trh už vstoupili někteří významní čeští investoři, třeba společnost Příroda. Vyrábí tkaninové potrubí a je jeho největším výrobcem na světě. Vlastní tři výrobní závody, jeden v České republice, druhý v Číně a třetí právě v Mexiku. Díky závodu v Mexiku dokáže pokrýt poptávku po tkaninovém potrubí v Latinské Americe.

Do Mexika se rozšířil také český výrobce městského mobiliáře mmcité. Od roku 2018 zásobuje svými produkty místní i americký trh. Jejich produkty lze najít na univerzitách, ve veřejných parcích i v nákupních centrech po celém Mexiku.

Prorazila také Draslovka holding. Jde o světového lídra, co se týče chemických výrobků na kyanidové bázi a zemědělských chemikálií. Po úspěšné akvizici v hodnotě 521 milionů dolarů má několik výrobních závodů v Mexiku a operuje i na americkém trhu.

Mexické stavebnictví zaostává

Nejlépe se společnostem z Česka daří ve stavebnictví a potravinářství. Úspěch slaví výrobce lineárních žlabů a podlahových vpustí do koupelen, který do Mexika dováží už přes dva roky. Na Mexickém trhu představil inovativní a designově velmi přitažlivé produkty a tím okamžitě zabodoval. Povedlo se mu to zčásti i díky tomu, že mexické stavebnictví zaostává až o několik desítek let, uvedl server Exportmag.

Zdroje: Exportmag, Business info, CzechTrade