Mastercard končí s magnetickými proužky na platebních kartách

Přidat na Seznam.cz

Karty Mastercard postupně od roku 2024 přestanou mít magnetický proužek, a to nejdříve v regionech, kde jsou čipové karty již značně rozšířené. Týká se to především Evropy, včetně České republiky a Slovenska. Obě země jsou v používání bezkontaktní technologie na nejvyšší světové úrovni. Ve Spojených státech se magnetický proužek přestane používat od roku 2027.

Mastercard chce jako první karetní společnost od roku 2024 začít upouštět od magnetického proužku na platebních kartách. V roce 2029 ho nebudou mít už žádné nově vydané kreditní ani debetní karty společnosti.

Odklon od magnetického proužku je reakcí jak na měnící se návyky spotřebitelů, tak i na pokrok ve vývoji nejmodernějších technologií as tím spojený klesající počet transakcí, které jsou s jeho pomocí autorizované. Nástup změn ve způsobu placení a zpracování platebních transakcí výrazně urychlila probíhající pandemie koronavirus. Spotřebitelé jsou v současné situaci také ochotnější experimentovat s novými platebními metodami.

Téměř dvě třetiny respondentů v nedávném globálním průzkumu New Payments Index společnosti Mastercard uvedli, že si vyzkoušeli způsob placení, který by za normálních okolností nepoužili. Společnost Mastercard zaznamenala v prvním čtvrtletí 2021 o miliardu více bezkontaktních transakcí než ve stejném období předchozího roku. Ve druhém čtvrtletí 2021 bylo globální plných 45 procent všech platebních transakcí v kamenných obchodech uskutečněných bezkontaktně.

„Dnešní čipem vybaveny karty používají nejen výkonné a zabezpečené mikroprocesory, ale technologii, která umožňuje bezkontaktní autorizaci transakcí. Magnetický proužek na kartě se v případě Slovenska už ale prakticky nepoužívá, a to zejména díky rozsáhlé síti bezkontaktních terminálů, kterou se za posledních deset let podařilo vybudovat, “ řekl Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Slovensko a Českou republiku.

Nastupující technologie se také snadněji zavádějí do praxe, takže jsou dostupné i malým obchodníkům. Ti si dokáží například vytvořit platební terminál z libovolného smartphonu bez potřeby jakéhokoliv dalšího technického vybavení.

K ještě lepšímu zabezpečení se neustále posouvá i technologie čipových platebních karet. Začátkem tohoto roku vyvinula společnost Mastercard pro bezkontaktní platby novou specifikaci zabezpečení odolnosti proti kvantovým technologiím. Zajistí tak ochranu spotřebitelů a obchodníků na dlouhé roky dopředu, aniž jakkoli utrpěla existující rychlost odbavení plateb nebo bylo nutné měnit fyzické vlastnosti digitálních peněženek, bezkontaktních karet nebo platebních terminálů.

„Nastal čas plně se soustředit na ty nejlepší technologie, které jsou k dispozici a které spotřebitelům umožňují platit jednoduše, rychle as vědomím bezpečí. To nejlepší pro spotřebitele je současně to nejlepší i pro celý ekosystém, “ řekl Ajay Bhalla, prezident společnosti Mastercard pro oblast Cyber & Intelligence.

Zdroj: Mastercard