Kyjovský startup Myco nahrazuje polystyren houbovým myceliem

Přidat na Seznam.cz

David Minařík z Kyjova přemýšlel, jak nahradit jednorázové plastové výplně a obaly tak, aby nezatěžovaly přírodu. Přišel na nápad, kdy díky houbovému myceliu lesklokorky a organickým zbytkům vznikne odolná a zároveň plně rozložitelná náhražka polystyrenu.

Založil proto biotechnologický startup Myco, který vyrábí materiál pro kompostovatelné výplně do kartonových krabic či dárkové krabičky. Minaříkova idea zaujala i porotu tuzemské prestižnější ekologické soutěže E.ON Energy Globe.

Materiál vzniká z lokálních organických zbytků, jako jsou byliny, konopná koudel, papírový či jiný rozložitelný odpad. Podhoubí lesklokorky pak ve svými vlákny uvnitř formy spojí všechny součásti dohromady, až vznikne požadovaný tvar.

V Mycu vymysleli plnohodnotně kompostovatelnou náhradu polystyrenového odpadu. Navíc ekonomickou a ekologickou.

Myco, ale není na světě jediné

Celosvětový objem plastového odpadu se více než zdvojnásobil a 40 % tohoto odpadu pochází z obalů. V Evropě naštěstí není nouze o startupy zabývající se udržitelnými obaly.

Společnost Magical Mushroom Company z Velké Británie nedávno získala investici v přepočtu kolem 100 milionů korun. Investice bude použita na financování otevření prvního závodu na výrobu surovin, informuje portál Techcrunch.

Řešení společnosti Magical Mushroom Company je přímou náhradou obalů na bázi plastů, jako je polystyren a lepenka. Dosahuje toho kombinací zemědělského odpadu s myceliem – kořenovou strukturou hub. Výsledek je podle společnosti biologicky rozložitelný (za 45 dní), trvanlivý a cenově srovnatelný s tradičními obaly z fosilních paliv, jako je polystyren.

Zdroj: Techcrunch, E.ON Energy Globe