Krize automobilového průmyslu v Evropě. Prodalo se nejméně aut od roku 1993

Přidat na Seznam.cz

Registrace osobních automobilů v Evropské unii se v posledním měsíci roku 2022 zvýšily, ačkoli za celý rok stále vykazovaly pokles registrací v důsledku nedostatku součástek v první polovině roku, uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů.

Prosincové registrace se zvýšily o 12,8 %, což byl pátý měsíc růstu v řadě, uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů známé jako ACEA. Dodalo však, že růst zaznamenaly pouze dva ze čtyř hlavních trhů v regionu, a to Německo a Itálie, informuje deník Morningstar.

Registrace ve Francii zůstaly stabilní na úrovni minus 0,1 %, ale Španělsko zaznamenalo v posledním měsíci roku výrazný pokles o 14,1 %, uvedl asociace ACEA.

V prosinci prodej nových osobních aut v České republice meziročně klesl o 10,2 procenta na 14 553 vozů. Za minulý rok klesly prodeje osobních automobilů v Česku o více než sedm procent na 192 087 vozů, uvedl Svaz dovozců automobilů.

Celkově se v průběhu roku 2022 evropský trh osobních automobilů podle asociace ACEA v důsledku nedostatku komponentů v první polovině roku snížil o 4,6 %.

„Přestože se trh od srpna do prosince 2022 zlepšil, kumulativní objemy činí 9,3 milionu kusů, což je nejnižší úroveň v regionu od roku 1993, kdy bylo registrováno 9,2 milionu kusů,“ uvedla asociace.

Zdroj: morningstar.com, marketscreener.com, acea.auto, Svaz dovozců automobilů