Klimatická změna ohrožuje zemědělství, negativně ovlivňuje 97 procent evropských zemědělců. Zachránit je má digitalizace

Přidat na Seznam.cz

Klimatická změna a hlavně sucha představují vážný problém pro zemědělce. Je to tak vážné, že to ohrožuje dokonce samotné přežití jejich podnikání, uvedl server BusinessInfo.cz.

S odhalením přišla studie Zemědělci a digitalizace, kterou pro společnost Vodafone vytvořila firma Savanta ComRes. Ze studie vyplynulo i to, že moderní technologie výrazně zlepší firemní provozy i celkovou zemědělskou situaci. Investici do digitalizace má v plánu 96 procent zemědělců v Evropě a 94 procent v Africe. Často jim však brání nedostatek financí nebo to, že nemají potřebné know-how.

Přes 600 zemědělců ve 13 zemích Evropy a Afriky popsalo svůj současný vztah k digitalizaci a podělili se i o výzvy a potíže, kterým čelí. 97 procent respondentů v Evropě uvedlo, že změna klimatu má do značné míry vliv na přežití jejich firmy. K podobným závěrům došli i afričtí zemědělci.

Digitální technologie jsou silným nástrojem, který může pomoci s řešením klimatických problémů. Průzkum podrobně analyzoval, jaké digitální cesty už dnes zemědělci používají.

K čemu zemědělci používají digitální technologie?

Nejčastěji jim slouží pro zavlažování nebo výživu plodin, odpovědělo 41 procent dotázaných. Dále jde o technologie, které provádí fyzikální, chemické a mikrobiální rozbory půdy či technologie, které monitorují a zjišťují výskyt škůdců. Patří zde i inteligentní meteorologické systémy.

Zdroje: BusinessInfo.cz, Savanta ComRes+Vodafone