Jurečka uvažuje o návrhu na změnu důchodového věku

Přidat na Seznam.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí propočítá dopady pomalejšího růstu věku odchodu do důchodu na penzijní systém a jeho udržitelnost, řekl ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) po kulatém stole o důchodové reformě. Podle výsledků by ji pak bylo možné ještě upravit, uvádí web MoneyMAG.

Demografové navrhují, aby se hranice věku odchodu do důchodu posouvala plynule a pomaleji o měsíc za rok. Důchodový věk lidí narozených v roce 2000 by tak byl podle grafů téměř o dva roky nižší, než je současný vládní záměr. Jurečka ve čtvrtek uvedl, že je připraven tento návrh podrobit simulačnímu modelu, který ukáže, co by to znamenalo z hlediska bilance důchodového systému.

„Bude to rozhodně znamenat, že ten náš cíl nebude minus jedno procento HDP kolem roku 2050. Bude to rozhodně znamenat propad. Nedokážu říct v tento okamžik kolik. Ale rozhodně opravdu beru vážně zabývat se otázkou nastavení principu, který demografové navrhují na základě jiné prognózy,“ poznamenal.

Důležité jednání

Fialova vláda podle ministra nechce nechávat rozhodnutí na některém z příštích kabinetů. Jurečka se domnívá, že klíčová jednání nastanou před druhým čtením zákona v Poslanecké sněmovně, kdy se stanoví, které úpravy důchodové reformy budou ještě přípustné. Do té doby jsou podle něj možná jednání s opozicí.

Vládní ODS v úterý informovala, že poslanci v tomto týdnu s největší pravděpodobností sesbírají dostatek podpisů na svolání mimořádné schůze k projednávání důchodové reformy v příštím týdnu.

Zdroj: MoneyMAG