Intel staví v Německu továrnu. Má být nejmodernější na světě

Přidat na Seznam.cz

Německá továrna společnosti Intel, která vyroste nedaleko Magdeburgu, bude nejmodernější továrnou na polovodiče nejen v Evropě, ale i na celém světě. Právě tam, za naší západní hranicí, se budou vyrábět nejnovější modely procesorů.

Společnost Intel nedávno představila své rozvojové plány v Evropě, které mají přinést revoluci v organizaci dodavatelských řetězců v polovodičovém průmyslu. Jádrem těchto plánů je výstavba továrny na výrobu polovodičů nedaleko Magdeburku. Náklady na tuto investici jsou obrovské, ale závod má ambice stát se nejmodernějším svého druhu na evropském kontinentu a možná i na světě, píše portál Tomshardware.

Pat Gelsinger na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu poskytl zajímavý rozhovor. Šéf společnosti Intel prozradil, že závod v Magdebugku, který má být uveden do provozu v roce 2027, bude vyrábět nejpokročilejší čipy na světě.

„V Německu, konkrétně v našem závodě v Magdeburgu, budeme mít výrobu, která bude nejpokročilejší na světě,“ řekl Gelsinger.

Podrobnosti o plánovaných litografických procesech Gelsinger neprozradil, spekuluje se však o 1,5nm technologiích.

„Naše továrna v Magdeburgu bude po uvedení do provozu nejmodernější,“ řekl Gelsinger na fóru v Davosu, které přenášela televize CNBC. „Nejpokročilejší procesní technologie, kterou se chystáme představit, se nazývá 18A, sub-2nm. V Magdeburgu půjdeme ještě o krok dál, takže budeme používat 1,5nm technologii.“

Společnost Intel si klade ambiciózní cíle. Podle analýzy společnosti Gartner povede Intel v roce 2023 polovodičový průmysl s tržbami ve výši 48,66 miliardy dolarů (1,1 bilionu korun), přestože se celkový trh oproti roku 2022 zmenší o 11,1 %.

Zdroj: Tomshardware