Hypoteční sazby zůstávají pořád vysoké. Klesá dostupnost bydlení

Přidat na Seznam.cz

Špatná situace hypotečních sazeb se skoro vůbec nezměnila. Průměr nabídkové sazby hypoték dokonce o trochu vzrostl. Podle Fitcentrum Hypoindexu jde o posun tří bazických bodů.

Hypoteční sazba mírně vzrostla oproti listopadu z 6,31 procent na 6,34 procent. Některé banky hypoteční sazby zvýšily, jiné snížily, většina však nedělala nic, uvedl server iDnes.cz. Za stagnaci úrokových sazeb podle něj může především ČNB. Ta si pořád stojí za svým nedávným prohlášením i navzdory nátlaku ze všech stran.

Mírné navýšení splátky

Pokud má někdo sjednaný hypoteční úvěr na 3,5 milionu korun a do 80 procent odhadní ceny s fixací na tři roky a se splatností po dobu 25 let, tak jeho splátka v prosinci dosáhne výše 23 274 korun. Průměrný růst splátky je 550 korun měsíčně s tím, že k mírnému poklesu došlo v září a v říjnu. Tehdejší sazby byly ovlivněny bankami, které zrovna spouštěly své slevové akce.

Klidný konec roku

Prosinec je rovněž jedním z pomalejších období pro hypoteční trh. Je to měsíc, kdy je hlavní prioritou dokončení všech rozpracovaných obchodů. Nových obchodů moc nepřibývá, což se tradičně podepisuje na výsledcích ze začátku roku. Leden a únor kvůli tomu tradičně bývají nejslabší měsíce roku.

Zdroje: Fitcentrum Hypoindex, iDnes.cz, redakce